Yazar: Senem Düvencioğlu        

08.05.2018     11:29:01

2018'de Seyahat Edilecek En İyi 36 Gezi Noktası


36. Chicago, Illinois

Bon Appetit, Chicago'yu Yılın restoran şehri olarak adlandırmıştır. Yiyecek meraklıları için bu şehri ziyaret etmek olmazsa olmazlardan (ikonik pizzalar, hamburgerler). Ayrıca Nutella'nın ilk kafesi burada açıldı. Bira fabrikaları, komedi kulüpleri, büyük parklar, müzeler ve müzik festivalleri var.

35. Kazakistan

Astana, fantastik alışveriş merkezleri, ikonik bir lolipop benzeri kule ve büyüleyici bir cam piramidi içeren şaşırtıcı derecede fütüristik bir başkenttir. Hazreti Sultan Camii'ni ziyaret edin ve size herhangi bir şık Avrupa şehrini hatırlatan göz alıcı Almaty'ye bir gezi yapın. Açık hava meraklıları ülkenin karla kaplı zirvelerini, sakin göllerini ve sayısız yürüyüş parkurunu seveceksiniz.

34. Tiflis, Gürcistan

Büyük ölçüde turistler tarafından göz ardı edilen Tiflis, Avrupa ve Asya'nın birleştiği yerde, onu büyüleyici bir ortaçağ tarzı hedef haline getiriyor. Arnavut kaldırımlı yollar, yüzyıllara dayanan kiliseler ve yaklaşan çağdaş olanakların bitişiğinde yer alan şarap mahzenleri bulacaksınız. Gürcü başkentine kısa bir sürüş mesafesinde pitoresk göl ve dağlarından bir dizi bulunmaktadır.

33. New Orleans, Louisiana

New Orleans bu yılki 300. yıldönümünü kutluyor. Bu sayede bir dizi özel etkinlik, parti, canlı konser, havai fişek gösterisi ve performanslar sergileniyor. Miras Ponchartrain Hotel, milyonlarca dolarlık bir yenileme çalışması geçirmiştir. Artı, Türkiye ve Kurt, Bon Appetit tarafından ülkenin en iyi restoranı seçildi.

32. Sevilla, İspanya

Endülüs Başkenti, boğucu trafiğini yenerek büyük bir şekilde tramvaylara ve bisikletlere ulaşıma bıraktı. Lonely Planet, 2018 için yılın kentini seçmiş olsa da, her zaman Mağribi yapıları için popüler olmuştur. 31. Avrupa Film Ödülleri'nin mekânı ile birlikte Barlolome'un 400. yıl dönümü.

31. Anvers, Belçika

Antwerp, Belçika'nın mimarisinden müziğe, sanata kadar her şeyi sergileyecek olan Antwerp Barok 2018 ile mirasını ve Barok mirasını kutluyor. Fantezi gösterileri, konserler ve çeşitli sergiler bekliyoruz.

30. La Paz, Bolivya

Gezegenin en yüksek idari sermayesi (deniz seviyesinden 3.500 metre), Andes Dağı'nın üzerinde bulunan Altiplano Platosu'nun üzerinde, muhteşem ama henüz görülmemiş bir yer. Mi Teleferico'da gezintiye çıkın ve La Paz'ın popüler teleferiğinde dağlık muhteşem  manzaranın tadını çıkarın.

29. Mexico City, Meksika

Meksika'nın lüks plaj tesislerinin ötesine bakın ve 2018'in dünya tasarım başkenti olarak belirlenen Mexico City'den başlayarak birçok gizli mücevher keşfedeceksiniz. Bu sadece şehir, küresel tasarımcıların işlerini sergilemelerine yardımcı olmak için çeşitli sergilere, konferanslara ve etkinliklere ev sahipliği yapacak.

28. Ninh Binh, Vietnam

Ninh Binh Hanoi'nin 95 km güneyinde bulunan küçük bir şehir. Red River Delta'nın doğal kıyılarında yer alan tesis, dağlar, zümrüt ormanları ve dramatik kireçtaşı kayalıkları gibi muhteşem bir topografyaya sahiptir. Nehirde bir tekne turuna çıkın, Cuc Phuong Ulusal Parkı'nın mağaralarını keşfedin ve Koa Lu'daki sarayları ve miras tapınağını ziyaret edin.

27. Buenos Aires, Arjantin

Dolar, yüzde 13.5'lik bir artışla yükseldi. Bir banka soymadan zengin ve egzotik bir kültür macerasına maruz kalacaksınız. Şahane yemek ve şarap, duyumsal tango dansı, canlı müzik, son teknoloji ve imrenilecek sanat eserleri.

26. Portekiz

Portekiz, Avrupa'nın en prestijli destinasyonlarından biriydi. Ancak, ülke aniden turistlerin hayal gücünü ele geçirdi. Bir American Express Seyahat raporuna göre Portekiz'e planlanan geziler 2018'in ilk altı ayında yüzde 86 artmıştır. Ülke, pitoresk plajlardan Lizbon'un kırmızı çatılarına, ortaçağ kalelerine ve kiliselere kadar her şeye sahiptir. Artı, orada lezzetli deniz ürünleri ve güvele tüketilebilir. Porto'daki doğum yeri liman şarabı örneklerini kaçırmayın.

25. Valetta, Malta

Vallette, iyi korunmuş ve mimari açıdan muhteşem şehri keşfetmek için büyük bir fırsat olan 2018 için Avrupa'nın kültürel başkenti seçildi. 16. yüzyıl yerleşimi 300'den fazla anıtla doludur ve “gezegenin en yoğun tarihi alanlarından biri” olarak adlandırılmıştır. Valetta aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Aziz John Katedrali'ni, büyük ustanın sarayını ve ünlü eski şehir kapısını ziyaret edin. Her zaman mavi Akdeniz sahilleriyle çevreleneceksiniz.

24. Tatra Dağları, Polonya

Polonya Alpleri olarak bilinen Tatra Dağları, orijinal Alpler kadar doğal ama daha fazla cep dostu. Polonya-Slovakya sınırında yer alan Tatras, kayak için popülerdir. Zirveye çıkan bir teleferik yolculuğunun keyfini çıkarın ya da dağ üssünde yer alan ahşap bir dağ evi olan Zakopane'yi ziyaret edin.

23. Singapur

Singapur, İsveç otelleri, yükselen yapıları ve Michelin yıldızlı lokantalarıyla dolu, küresel kültürlerin son derece fütüristik bir eriyen potudur. Bunu geleneksel  pazarlar ve etnik mahallelerle karıştırır. Marina Sands Körfezi'nden Singapur'un şehir manzarasını yakalamayı unutmayın. Alışveriş için Orchard Street'i ziyaret edin ya da Asya'nın en iyi barı olan Manhattan'da (Regent Hotel) bir içecek yudumlayın.

22. Durban, Güney Afrika

Fodors, Durban'ı 2018 için gidilecek yerlerden biri olarak önerdi. Sörfçü dostu engebeli sahil şeridinden bungee jumping'e, Moses Mabhida Stadyumu'ndaki ultra modern salıncağa (dünyanın en büyük) kadar, şehir adrenalin bağımlıları için bir cennettir. UShaka Deniz Dünyası'nı, bir akvaryum ve tema parkını, Durban Botanik Bahçeleri'ni ve Station Drive Precinct'i (çok sayıda sanatsal butik, bira fabrikası, kafe ve dövme salonu barındıran bir mahalle) ziyaret edin.

21. Bangkok, Tayland

2017 MasterCard Küresel Destinasyonlar Şehirler Endeksi, Bangkok'u turizmin söz konusu olduğu dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olarak seçti. Turistler, burasını antik-modern akımının kesiştiği yer olarak görüyolar. Sonra sokak yemekleri, yüzen pazarlar, zarif saraylar ve çarpıcı Buda tapınakları var.

20. St. Petersburg, Rusya

Dünya Seyahat Ödülleri, Avrupa'nın üst üste üç yıl boyunca en iyi destinasyonu olarak St. Peri-tılsımlı yerlerinden süslü kiliselere kadar, şehir bir mimari harikasıdır. Meşhur tarihi, zengin mirası, kültür ve mimarisi insanları cezbediyor. Ayrıca, Aziz Vasil Katedrali'ni ziyaret etmeyi de unutmayın.

19. Marakeş, Fas

Instagram ve seyahat blog yazarları aniden Marrakesh'in avlularının egzotik cazibesine ve enfes mozaik girişlerine kadar yayınlamay başladı. Henüz çok sayıda turistin şehre gelmeden önce ziyaret etmek için en uygun zaman. Dünyaca ünlü tasarımcı Yves Saint Laurent'in yarattıkları (aksesuarlar ve elbiseler) yakın zamanda Marakeş'te açılan 43.000'ni müzede sergileniyor.

18. Raja Ampat Adaları, Endonezya

Zor nüfuslu ama olağanüstü güzel Raja Ampat Adaları, Endonezya'nın en iyi saklanan sırlarından biridir. Sualtı macera tutkunları ve deniz yaşamı kaşifleri için harika bir yer. Coran Üçgeni'nin ortasında yer alan dağlarda, adalar yemyeşil ormanların ve bozulmamış kumsalların ardında gezegenin mercan türlerinin dörtte üçüne sahiptir. Burada keşfedilecek çok sayıda gizli mağara ve mavi lagün vardır.

17. Ahmedabad, Hindistan

15. yüzyılda Sultan Ahmed Şah tarafından kurulan Ahmedabad, UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Bugün, yoğun nufüs hala miras yapıları, kaleler, kaleler, camiler ve tapınaklar şeklinde eski sultanlarının hayatlarına bir göz atmaktadır.

16. Emilia Romagna, İtalya

İtalya'yı düşündüğünüzde derhal Emilia Romagna'yı düşünmeyin. Ancak, Bolonya'nın başkenti olduğu için, ülkenin gizli mutfak hazinesinden biri olmasının nedenini merak etmekye gerek yok. Sadece İtalya'nın en iyi malzemeleriyle değil, aynı zamanda küçük ortaçağ köylerine, eski Arnavut kaldırımlı sokaklara ve birçok yemek turuna da tanıklık edeceksiniz. Parmesan peynirinin doğum yeri Parma'ya gidin ve bu lezzeti mutlaka tadın. Ayrıca büyük bir mutfak temalı park olan Eataly World'ü ziyaret etmeyi unutmayın.

15. Abu Dhabi, Birleşik Arap Emirlikleri

Paris Louvre Müzesi'nin (Kasım 2017'de açılan) ilk dış mekanı, birkaç ziyaretçinin beğenisine sunuldu. Saadiyat Adası'nın zirvesinde, pastoral bir Basra Körfezi zeminine sahip fmuseum, 700'ün üzerinde sergiye ev sahipliği yapmaktadır. Aileler Ferrari World'e (gezegenin en hızlı lunapark treni) bayılır. Sonra heybetli Skeikh Zayed Ulu Camii ve Qasr-al-Hasn sarayı var.

14. Sichuan, Çin

NYC / Los Angeles ve Chengdu (Hainan Havayolları) arasındaki yeni direkt uçuşlar sayesinde, bu bir defaya mahsus bölgeye ulaşımı oldukça kolaylaştı. Sağlam bir şekilde baharatlı yiyecekleri burada cesurca mideye indirebilirsiniz. Yading Doğa Koruma Alanı'nı, nefes kesici ateş ve egzotik maskeleriyle dolu geleneksel bir Sichuanese operasını ve Leshan'daki Buda Heykeli'ni kaçırmayın.

13. Dakar, Senegal

Senegal, Business Insider küratörlüğünde uzman bir listeye göre 2018 yılında ziyaret edilebilecek bir yerdir. Batı Afrika bölgesi, büyük sörf koşullarından müziğe, el değmemiş kumsallara, enfes yöresel yemeklere, birçok kültüre kadar her şeyi sunuyor. Hatta bütün bunlar uygun bir fiyat avantajlarıyla sunuluyor.

12. Ekvador

Saygın Dünya Seyahat Ödülleri, Ekvador adını Güney Amerika'nın en iyi şehir içi destinasyon olarak adlandırdı. Quitos'un eski şehir merkezinden kafeler, sanat galerileri ve antika dükkanları ile dünyaca ünlü Galapagos Adaları'na doğru akan nehir kıyısındaki restoran Quayaquil'e, burada ziyaretçilerin büyülenmemesi elde değil.

11. Lima, Peru

Diner Club Dünyanın en iyi 50 restoranı üç tane Lima restoranına ev sahipliği yapıyor ve bu da dünyanın her yerindeki popüler lezzet arayanlar için hiç de fena değil. Ceviche ve chifa'nın tadına bakabilir, Lima'nın muhteşem sahil parklarını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca sömürge yapılarına (ve müzelere) şahit olun. Peru'nun Pucllana Tapınağı yakınlarındaki ilginç İnka uygarlığının kalıntılarını görmeyi unutmayın.

10. Paris, Fransa

Paris, klasik bir turistik yerdir. Ancak 2018'de özel bir destinasyon yapan otel, Nisan ayında açılacak olan l'Atelier des Lumieres olarak bilinen çağdaş bir sanat eseridir. Daha sonra, Louis Vuitton, Marc Jacobs ve diğer bir çok üst seviye etiketi olan ünlü moda kararlılığıyla inşa edilen 70 milyon dolarlık bir tema parkı (stempunk hayranları sevinir) LVMH Tema Parkı var.

9. Oslo, Norveç

Norveç'in tür ve kraliçesinin 2018 yılında 50. evlilik yıldönümünü kutlamak, burayı bir gezi planlamak için ideal bir zaman. Çarpıcı mimari, hip kafeler, ilgi çekici müzeler ve modern İskandinav tasarımları dahil olmak üzere Oslo'da yapılacak pek çok şey vardır. Oslo'nun opera binası da 10. yıldönümünü kutluyor, bu da birçok gösteri ve ilginç kültürel etkinlik anlamına geliyor. Geceyarısı Güneşi ve Kuzey Işıkları şahit olmaya değer.

8. San Pedro de Atacama, Şili

2016'dan itibaren, Paraque Patagonia'yı gizemli Atacama Çölü'ne, gün batımının balonlu gezintisine, kaba ve yalıtılmış Terra do Fogo takımadalarına (vahşi yaşam meraklıları için idealdir) açarak, Şili gizli mücevherlerle doludur. Bu yıl Güney Amerika milleti, 200'üncu bağımsızlık yılını kutlayacak ve bu da birçok kültürel etkinlik, geçit ve eğlence anlamına geliyor. Ayrıca, Şili mutfağı, eşsiz cazibesi ve farklı lezzetleri için gitmeye değer.

7. Taipei, Tayvan

Taipei, sadece daha gizemli ve ilginç kılan Tokyo, Seul veya Pekin gibi saygın meslektaşlarının şöhretinin tadını çıkaramayabilir. Asya şehri, en çok dudak büken sokak yemekleri, gece pazarları, Ulusal Saray Müzesi ve açık hava meraklıları sığınağı, Yangmingshan Ulusal Parkı ile ünlüdür. Ayrıca Devrimci Şehrin Tapınağını ziyaret etmeyi unutmayın.

6. Nosy Ankao, Madagaskar

Nosy Ankao'daki memelilerin yüzde 90'ı dünyanın başka yerlerinde bulunmuyor, bu da özel ada yaban hayatı sığınağının türünü oluşturur. Yemyeşil ve doğal olarak çarpıcı Loky Mamanbato Koruma Alanı'nın bir parçası olan ziyaretçiler, lemur yürüyüşlerinden heyecan verici helikopter gezilerine, derin deniz dalışlarından balina gözlemcilerine kadar her şeyin tadını çıkarabilirler. Ada ayrıca zengin eserlerle dolu müzeleri ile birlikte bir de eko tesisi var.

5. Liuwa Ova Ulusal Parkı, Zambiya

Güney Afraika'nın son kalan vahşi yaşam alanlarından biri olan Zambiya, turistik yutturmaca dışında gerçek bir safari deneyimi arayanlar için mükemmeldir. Parkın öncü kalıcı kampı, Kral Lewantika Lodge, yakın zamanda açıldı. Nisan ayında bölgenin Kuomboka Festivali sırasında ziyaret edilebilir. Festival, yöneticilerinin bir taşkın yatağından yükseltilmiş bir zemine taşınmasını izlemek için binlerce yerel Lozis topluluğuna tanıklık ediyor. 2018'de, festival tarihte ilk kez ziyaretçilere açık olacak.

4. İsveç

İsveç, dünyanın en iyi altyapı ve kamu tesislerinden birine sahip. Bu da turistlerin başkent Stockholm'ün 14 güzel adasında gezinmesini kolaylaştırıyor. Ayrıca, yerli halk İngilizce konuşur, yani diğer İskandinav turistik yerlerinin aksine burada iletişim daha iyi olacaktır. Haziran ayında ülkenin çok sayıda yaz gecesi ve kutlamasını gördüğü kırsal bölgeyi keşfedin.

3. Finlandiya

Finlandiya, özel olarak belirlenmiş altı yürüyüş bölgesi ve 12 vahşi bölge ile birlikte 40 milli parka ev sahipliği yapmaktadır, bu da onu açık hava ve macera meraklıları için mükemmel bir yer haline getiriyor. Ayrıca, Kuzey Işıklarını görüntülemek için harika yerler var.

2. Hamburg, Almanya

Müzik meraklıları, Hamburg'un yoğun bir limana ev sahipliği yapan son konser salonu Elbphiharmonie'yi ziyaret etmeyi unutmamalı. Çarpıcı cam bina 850 milyon dolarlık şaşırtıcı bir bütçeyle yapıldı ve inşa edilmesi on yıl sürdü. Akustiğinin, dünya deneyiminden bir şey sunabileceğine inanılıyor.

1. İzlanda

Evet, her seyahat sosyal medya sayfası İzlanda turizmi için bir reklam gibi görünür. İzlanda'nın turizm rakamları yakın zamanda azalacak gibi görünmüyor. Buzullar, volkanik çöller, doğal kaplıcalar ve siyah kumlu plajları var. Doğayı ve dış mekanı seviyorsanız, tam size göre.

Kaynak  gezi, seyahat, yurt dışı gezileri, dünya turu, tatil, 2018 gezilmesi gereken yerler

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...