Yazar: Senem Düvencioğlu        

09.05.2018     23:39:21

Avrupa'da Gezi Listesine Eklenecek İnanılmaz Güzel Kasabalar

Avrupa'nın peri masalı kartpostalları gibi mükemmel kasabalarından birinde tatil hayalleri mi kuruyorsunuz? Bolca doğal güzelliğiyle kutsanmış, güneşin çarpıcı bir şekilde batışını gören Yunan adalarından görkemli İsviçre Alpleri'ne kadar her şeyi görsel şölen haline getirmeye değer. Çok az bilinen balıkçı toplulukları, dağları çevreleyen yeşil mezralar, kıyı kuşağında bulunan muhteşem köyler ve daha fazlasını isteyeceğiniz başka şehirler... Aynı zamanda küçük ve nispeten keşfedilmemiş kasabalar doğanın yükselen güzelliğidir. İşte ziyaret için en iyi 10 Avrupa kentinde uzman tavsiyelerini listeledik.

1. Manrola, İtalya

Ünlü Akdeniz sahili boyunca taş duvarlara oyulmuş gökkuşağı renkli evlerin bir araya geldiği popüler bir Cinque Terre kasabası olan Manorola, bir seyahat broşüründe dümdüz görünüyor. Bu minik balıkçılık topluluğu, fantastik şarabı (Sciacchetra'yı oku), Antonio Discovolors'un resimleri ve hoş bir "arabaya hayır" kuralıyla bilinir. Şehrin hemen dışında park edin ve bu zahmetsizce, bu kasabasına serüvenine başlayın.

2. Colmar, Fransa

9. yüzyıla dayanan bu muazzam renkli şehir, su yolları ve Arnavut kaldırımlı ortaçağ sokak ağı sayesinde “Küçük Venedik” ünvanını kazanmıştır. Seçkin şarapları ve yerel fırınları (Alman ve Fransız esintileriyle) ile ünlü Alsatian köyünü ziyaret edin ya da Colmar'ın Neo-Barok ve Alman Gotik tarzı mimari yapılarının cazibesine tanık olun.

3. Hallstatt, Avusturya

Avusturya'nın en eski topluluklarından biri (M.Ö. 5000 yıl öncesine dayanan), Hallstatt, dağda bin yıldan fazla bir madencilik geçmişine sahip bir şehridir. Hallstatt'ın refahı, kare şeklindeki sarmaşık tepeli binaları ve muhteşem bir ortam (pastoral bir göl ve yemyeşil dağlar arasında yan yana) ile kendini göstermektedir. Bu iyi korunmuş ve görsel açıdan büyüleyici şehir, insanlık tarihinin bir hazinesidir.

4. Bibury, İngiltere

Cotswold'un yeşil, engebeli bölgesi üzerine güzelce yerleşmiş olan Bibury, İngiltere'nin en fotojenik kasabası olarak bilinir. İlk olarak Domeday Kitabında (1086), şehir yüzlerce yıl geriye gider. Yemyeşil çayırlar, antik taş evler ve Coln Nehri'nin dramatik manzarasını sunan bu Enid Blyton tarzı kent, sizi ayaklarınızın altından süpürecek. Güzel kasaba bölgesi ve 17. yüzyıldan kalma sepya renkli kır evleri ile ünlü Arlington Row'u ziyaret edebilirsiniz.

5. Giethoorn, Hollanda

Giethoorn Hollanda, rustik cazibesi, el değmemiş güzelliği ve sade yaşamı ile ilgili. Overijssel'de bulunan bozulmamış Hollanda kasabasının hiçbir yolu yoktur ve eski dünya tarzı bir kanal sistemi ile birbirine bağlanmıştır. Her evde küçük özel adalar vardır. Araçların sadece şehir dışına park edildiği için sadece su ya da yürüyerek ulaşabilirsiniz. 18. yüzyıldan kalma Akdeniz kaçakçıları tarafından inşa edilen güzel kanal yollarını ve çiftlik evlerini görebilirsiniz.

6. Dinant, Belçika

Meuse Nehri ile bir kale arasında yer alan Dinant, çarpıcı mimarisi ve muhteşem dağ manzaraları ile bilinir. Dinant'ın şelalelerinden Grotto'ya tanıklık etmek için bir günlük gezinin tadını çıkarın ya da kıtanın en pitoresk şehirlerinden birinde muhteşem manzaraların keyfini çıkarabileceğiniz Beauraing Tapınağı'na gidin (kendinizi yerel açık hava kafelerinden birinde girebilirsiniz).

7. Lungern, İsviçre

Tablo güzelliğindeki Lungern Gölü'nün kıyısında, deniz seviyesinden 140 m uzaklıkta yer alan bu dağlık kasaba, masallar diyarı gibidir. Büyüleyici Lungern köyünün dışında, bu manzara bölgesi Burglen ve Kaiserstuhi yerleşimlerini, eski dünya tarzı evleri içeren Obsee mezrasını ve diğer çarpıcı güzellikteki toplulukları ve doğal güzellikleri içermektedir.

8. Reine, Norveç

Bu küçük ama muhteşem Norveç balıkçı topluluğu (Kuzey Kutup Dairesi'ndeki çarpıcı bir ada grubu olan Lofoten Archipelaho'da yer almaktadır) doğrudan doğa sevgilisinin kalbine konuşmaktadır. Yaklaşık 300 kişilik bir nüfusu barındıran (evet, bunu doğru okudunuz), bu rahat ve sakin bir tatilin tadını çıkarmanız ve muhteşem kuzey ışıkları fenomenine şahit olmanız için harika bir yerdir.

9. Lauterbrunnen, İsviçre

Ülkenin en güzel vadilerinden birinde yer alan Lauterbrunnen, devasa kayalar ve yemyeşil dağ zirveleri arasında yer almaktadır. Şelaleler, izole vadiler, canlı alpin çayırlar ve tenha, aile tarafından işletilen dağ hanları ile 72'den fazla şelale, kasaba aynı zamanda en büyük İsviçre koruma bölgelerinden birine sahiptir. 300 metre yüksekliğindeki Staubbach Şelalesi'ni, buzul Trummelbach Şelaleleri'ni (dağların ve görüntüleme platformlarının fışkıran) ve Stechelberg'den Schilthom Dağı'na (muhteşem manzaralar) teleferikle geçin.

10. Rothenburg der Tauber, Almanya

Rotherburg der Tauber, Münih ve Frankfurt arasında stratejik olarak yer alan Bavyera, Almanya'da bir şehirdir. Ortaçağ kent merkezi ve şaşırtıcı bir şekilde bozulmamış 14. yüzyıla ait surları ile ünlüdür. Yoğun Pazar Meydanı'nı (turistlerle dolu), 13. yüzyıl Belediye Binası Kulesi, Ortaçağ Suç ve Ceza Müzesi, Aziz Yakup Kilisesi ve diğer popüler turistik mekanları ziyaret edin.

Kaynak  seyahat, gezi, tatil, Avrupa tatili

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...