Yazar: Senem Düvencioğlu        

27.08.2018     10:08:39

Balıklı Pırasa Sarması


Malzeme
İri pırasanın yalnız dıştaki 2'şer kabuğu (uçları düzgün biçimde kesilmiş) 20x10 cm. boyutunda kesilmiş 6 parça olabilecek gramda, 250 g. deri ve kılçıkları temizlenmiş beyaz etli bir balık, 1 adet yumurta, 4 çorba kaşığı yağsız yoğurt, 1 kahve kaşığı karabiber, 1/2 su bardağı beyaz sek şarap, 1 çorba kaşığı limon suyu, 1 çorba kaşığı tuzsuz tereyağı, 2 tatlı kaşığı kıyılmış taze soğan, 1 tatlı kaşığı kıyılmış maydanoz, 1 çorba kaşığı kırmızı biber, 1 adet ince dilimlenmiş limon, 1 çorba kaşığı tuz.

Hazırlanışı
Büyük bir tencereye 2 lt. su konulur, kaynamaya başlayınca pırasa yaprakları (yeşil kısımları) konup rengi canlanıncaya kadar (2 dk.) haşlanır. Haşlanan yapraklar bir süzgece konur kenara bırakılır. Sonra kağıt havlu üzerinde suların çekmesi sağlanır. Suları süzülen yapraklar 20x10 cm. boyutunda dikdörtgenlere bölünür. Balık etleri, yumurta, yoğurt, karabiber ve tuz blender'da püre haline getirilir. Hazırlanan bu harç her pırasa yaprağına 2 tatlı kaşığı pay edilir ve pırasa yaprakları yaprak dolması gibi sarılır. Sarılan yerler alta gelecek şekilde Borcam tepsiye dizilir. Üzerine bir çorba kaşığı limon suyu ve şarap gezdirilerek fırına verilir. Fırında iyice (15-20 dk.) piştikten sonra sarmalar sıcak bir servis tabağına çıkartılır. Tepside kalan limonlu ve şaraplı suya ateşin üzerinde tereyağı ilave edilip (1 dk.) kaynatılır. Bu karışım sarmaların üzerine dökülür.

Sarmaların üzerine kıyılmış soğan, maydanoz, kırmızı biber serpilip limon dilimleriyle süslenerek servis yapılır.  yemek tarifleri, balıklı pırasa sarması, borcam


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...