Yazar: Senem Düvencioğlu        

29.09.2018     22:21:29

Serdar-ı Ekrem Sokakta ki Tarih

Apartmanın mimarı bilinmiyor ama yeni barok üslupta tasarlanan bina hala ayakta ve yaşamaya devam ediyor. İstanbul’un ilk asansörlü apartmanı olma özelliğini taşıyan binanın ufakta bir avlusu var.


İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde Galata Kulesi’ne çok yakın bir mesafede Serdar-ı Ekrem sokağında bulunan Doğan Apartmanı kendinizi bir İtalyan sokağında hissetmenizi sağlayacak bir mimariye sahip. Dönemin en lüks apartmanlarından olan bu binanın yüzyılı aşkın bir geçmişi var. Yapının mimarı bilinmiyor ama yeni barok üslupta tasarlanan bina hala ayakta ve yaşamaya devam ediyor. Belçikalı bir aile olan Helbig ailesi tarafından yaptırılmış olan bina daha sonra sigara kağıdı fabrikası sahibi Boton ailesine satılmış. Sonra da apartmana zamanında binanın sahibi olan Kazım Taşkent’in İsviçre’de kayak yaparken ölen oğlunun adı verilmiş. İstanbul’un ilk asansörlü apartmanı olma özelliğini taşıyan binanın ufakta bir avlusu var. Sokakta bulunan kafelerde oturarak bu binanın havasını soluyabilirsiniz.


Serdar-ı Ekrem sokağının sonuna doğru yürüyüp, sağa döndüğünüzde karşınıza neogotik tarzdaki Kırım Kilisesi çıkacaktır. (Serdar-ı Ekrem, padişahın katılmadığı seferlerde ordu baş kumandanlığı yaparak seferi idare eden sadrazama verilen ünvan). 18. yy'da Kırım Savaşı sırasında İngiltere’nin tanınmış mimarlarından George Edmund Street’in tasarladığı küçük ama görkemli olan bu kiliseyi İngilizler savaşın anısına yaptırmışlar.
  İstanbul, Beyoğlu, Serdar-ı Ekrem Sokak, Galata Kulesi, Doğan Apartmanı, Kırım Kilisesi, tatil, gezi, seyahat

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...