Yazar: Senem Düvencioğlu        

02.10.2018     21:59:11

Panorama 1453

Panoramik alana ulaşınca bilgiler; arka planda çalan mehter marşları, top sesleri ve görsellerin resmedilişi ile birbirini tamamlayarak sizi o ana götürmeye yetecek.


Orta çağın kapanışı, yeni çağın başlangıcı sayılan İstanbul’un fethini Panorama 1453 müzesinde zamanda yolculuk yaparmış gibi görüp hissedeceksiniz. Biz Anadolu yakasından gittiğimiz müzeye metrobüsle ulaştık. Uzunçayır’dan Avcılar güzergahına giden metrobüse bindik, Bayrampaşa durağında inip Topkapı kültür parkının içerisinde bulunan müzeye yürüyerek ulaştık. Her gün 08.00 – 18.00 saatleri arasında gezebileceğiniz müzede tam bilet 7,5 öğrenci-öğretmen 3 tl.


Topkapı kültür parkına giderken aynı zamanda Fetih Kapısı’ndan da geçmiş olacaksınız. Fatih Sultan Mehmet’in ordusu, topların o civarda açtığı gedikten şehre giriş yapmışlar, bizde o kapıdan geçerek yolumuza devam ettik. Bu durum müzenin ne kadar anlamlı yerde konumlandığını da göstermekte.


2005 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlanan müze, 2008 yılında açılmış. Müze için çok yoğun ayrıntılı araştırmalar yapılmış. Bunu gezerken, bilgilendirme yazılarında ve özellikle resimlerdeki ince ayrıntılarda görebiliyorsunuz. Daha önceden gözünüze çarpmayan detayları başka zamanlarda fark edebilirsiniz. Müzeye girince, ana mekana ulaşmadan oluşturulan tarihi bilgilerin verildiği bölümleri sabırla okumanızı tavsiye ederiz. Panoramik alana ulaşınca bilgiler; arka planda çalan mehter marşları, top sesleri ve görsellerin resmedilişi ile birbirini tamamlayarak sizi o ana götürmeye yetecek.

  Panorama 1453, Bayrampaşa, Fatih Sultan Mehmet, Fetih Kapısı, Topkapı Kültür Parkı, Mehter Marşı, tarih, tatil, gezi, seyahat

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...