Yazar: Senem Düvencioğlu        

04.10.2018     22:03:26

Haydarpaşa İngiliz Mezarlığı

Gezmeye başladığınızda çokta küçük olmadığını göreceğiniz bu İngiliz mezarlığı Kırım Savaşı sırasında oluşmaya başlamış.

İstanbul’da çok az kişinin bildiği Haydarpaşa İngiliz mezarlığı deniz ile askeri hastane arasındaki bir tepede yer almaktadır. Arada kalmış, tabelası olsa da dikkat çekmeyen, vapurla Haydarpaşa önlerinden geçerken göze çarpan küçük yeşillik bir alan olarak görülen bu mezarlık tarihten bir yaprak gibi sessizce beklemekte.


Gezmeye başladığınızda çokta küçük olmadığını göreceğiniz bu İngiliz mezarlığı Kırım Savaşı sırasında oluşmaya başlamış. Savaş sırasında Osmanlının müttefiki olan İngiliz askerlerinin tedavisi için Askeri Hastane İngilizlerin hizmetine verilmiş. Sonradan ortaya çıkan kolera salgınıyla ölen askerlerin gömülmesi için de hemen yakınındaki bu alan mezarlık olarak tahsis edilmiş.


Mezarlıktaki Victoria Anıtı 1857 yılında Kırım Savaşı’nda ölen askerlerin anısına kraliçe Victoria tarafından diktirilmiş. Mezarlıkta I. ve II. Dünya Savaşında ölen deniz ve hava kuvvetlerine mensup askerlerle, İngilizler adına savaşan Hint kökenli askerler ve siviller bulunmakta.  Haydarpaşa İngiliz Mezarlığı, Askeri Hastane, Kırım Savaşı, Osmanlı Devleti, Victoria Anıtı, Hintli, kolera salgını, tatil, gezi, seyahat

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...