Yazar: Senem Düvencioğlu        

15.11.2016     21:21:06

Kadıköy'de Sanat
Kilise de Konser

Yeldeğirmeni  sokak aralarında dolaşırken önünden geçtiğim İskele Sokak da ki Mustafa Kemal Anadolu Lisesi binası güzelliği hep dikkatimi çekmişti. Yanın da bitişik ve ona ait olduğu çok belli olan bina atıl ve viran görünümlüydü. Sonra bu atıl bina onarıldı şahane bir kültür sanat merkezi yapıldı. Hem de çok güzel etkinliklere sahne oluyor burası.
10 Kasım 2016 da olan Türk Besteciler Konserine gitmiştik...Kilise binası olması sebebiyle akustik mükemmeldi ortam da çok etkileyici...Hiç bir  kilise de kültürel ziyaret dışında bulunmamıştım, gerçi bu da kültüreldi...İskele Sokak’ta ki tarihi binalı devlet okulu. 1905 yılında Fransızlar tarafından yapılan okul bir süre "sainte euphemie kız koleji" olarak kullanılmış, kolej kapanınca bina milli eğitim bakanlığına devredilmiş. 1935 yılından itibaren pek çok mezun vermiş, mezunlardan biri Cengiz Topel, 1963 Kıbrıs harekatında uçağı düşürülmüş şehit olmuş.


Notre Dame Du Rosaire Kilisesi binası, restorasyon projesiyle 2011 yılında Tarihi Kentler Birliği Yarışması'nda ödüle layık bulunmuş. Sainte-Euphemie Ortaokulu’nun bir parçası olan Notre Dame Du Rosaire Kilisesi, uzun yıllar okul ve kilise olarak kullanılmış, 1911 yılında geçirdiği yangın sonucunda manastır ve kilise bölümleri büyük ölçüde, okul binası ise kısmen hasar görmüştü. Dönemin Fransa hükümeti onarımı üstlenmişti. Bahçenin kuzeyine yerleşmiş olan okul binası, 1935 yılında Maarif Vekaleti’ne devredilmiş, 1950 yılına kadar 3.Orta Mektep adıyla bilinen okul, daha sonra Mustafa Kemal Atatürk Lisesi adıyla anılmaya başlanmıştı. Kilise, 80’li yıllarda ise spor salonu olarak kullanılmaya başlanmış, 1999 depreminin ardından da tahliye edilmişti. 


Uzun süre atıl durumda olan 119 yıllık tarihi bina, Kadıköy Belediyesi’nce kamulaştırılarak restore edildi ve titizlikle yeni sanat mekanı olarak hazırlandı.