Yazar: Senem Düvencioğlu        

30.07.2017     17:36:55

Eşsiz Doğasıyla Güzelçamlı

Çocukların güvenle oynayabileceği sığ, özellikle sabahları çok sakin ve güzel bir denizi var, kumsalı da uzun ve geniş.


Aydın sınırları içerisinde bulunan bu güzel sahil beldesi Kuşadası kıyı şeridinde yer almaktadır. Çocukların güvenle oynayabileceği sığ, özellikle sabahları çok sakin ve güzel bir denizi var, kumsalı da uzun ve geniş. Akşamları güneş denizden batıyordu. Güneşin batışını izledikten sonra kıyı şeridini bisikletlerimizle turladık, araçlara kapalı güzel bir yürüyüş yolu da mevcut. Yalnız yaz turizminde nüfus patlaması yaşandığını söyleyebilirim.

Osmanlı Devleti zamanında Aydın-Kuşadası bölgesinde bulunan İtalyanlar ve Rum kasabası olan ve o zamanki adı Rumçamlısı olan belde de yaşayanlar 1922’de Türk hücumlarıyla, bölgeyi terk edip Sisam adasına kaçmalarıyla Rumçamlısı köyü (Güzelçamlı) 2 yıl boş kalıyor. 1924’te de Yunanistan’ın Leftere köyünden gelen 80 hanede zorlu bir yolculuğun ardından yeni yaşamlarına terk edilen köye yerleşerek başlıyorlar. İsmini de Güzelçamlı olarak değiştiriyorlar. 

Dilek Yarımadası Milli Parkı
1966’da milli park ilan edilen Dilek Yarımadası keyifle bisiklet sürerek keşfedeceğiniz bir yer. Hem yarımadası hem de Menderes Deltası’nı içinde barındıran milli park, zengin, kültürel, doğal güzellikleri içinde barındırıyor. Yarımada da bir çok vadi, tepe, koylar bulunmakta. Kuş sesleri kulaklarınızı şenlendirirken, yavrularıyla dolaşan yaban domuzları hoşunuza gidecek. Ayrıca yarımada da vaşak, çakal ve sırtlanda yaşamakta. Anadolu Parsı’da bu bölgede yaşamış canlılardan. Mavi yeşil muhteşem deniziyle de deniz memelilerine özellikle yunuslara, Akdeniz foklarına sularında yaşam alanı sağlamakta. Yeşilliği, temiz havası, sessizliğiyle huzur bulunacak zenginliklerimizden.