Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

03.10.2017     17:37:33

Dişlerinizi fırçalarken ne kadar dikkat ediyorsunuz

Hepimiz dişlerimizi en az günde bir veya iki kez fırçalıyoruz. Aslında dişlerinizi yalnızca sabahları ve akşamları fırçalamak, mükemmel bir gülümseme için yeterli olmaktan uzaktır. Gülümsemenizi uzun yıllar sağlıklı ve güzel tutmak için önemli adımları sizler için derledik.

Dişlerimizi fırçalarken diş fırçasını çok basıtırız basarız

Diş fırçasına çok sert bastığımızda tüyleri bükülür ve diş yatakları düzgün bir şekilde çıkmaz. Ayrıca, sakız hasarına neden olabilir.


Yediğimiz yiyeceklere dikkat etmiyoruz

Dişlerimizi sağlıklı tutmak için, kalsiyum, fosfor ve flor içeren yiyecekleri yemeliyiz. İşte sizin için bazı ipuçları.

Kalsiyum içeren gıdalar

  • Günlük Ürünler
  • Meyve ve sebze derileri
  • Balık
  • Fasulyeler
  • Fosfor içeren gıdalar:
  • Hububat
  • Fındık
  • Mercimek

Genelde günlük gerekli miktarda floru su ile alıyoruz. Bununla birlikte, suyun düşük bir flor konsantrasyonuna sahip olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, süt, tuz gibi flor içeren daha fazla gıdayı yemelisiniz.


Ek diş temizleme cihazları kullanmıyoruz

Diş fırçası tüylerinin ne kadar sert olduğu önemli değil, yine de diş tortularını tamamen kaldıramazlar. Diş ipi ile dişler arasındaki boşlukları temizlemek bu nedenle önemlidir. Boşluklar oldukça geniş olursa dişler arası bir fırça kullanabilirsiniz. Bakterileri yok etmek için, ağız çalkalamayla ağzınızı durulayın. Ayrıca bir oral irrigator da edinebilirsiniz. Her diş fırçalama seansından sonra kullanabileceğiniz dişleriniz ve diş etleriniz için bir duş gibidir. İnce bir su akışı ve değiştirilebilir püskürtücüler, dili ve dişler arasındaki boşlukları temizleyebilir.


Diş tartarı

Diş tartarı, tükürük ve diş çevresindeki plaklarda biriken gıdalardaki minerallerin sertleştirilmiş ürünüdür. Sarımsı-kahverengi bir renge sahiptir ve diş fırçasıyla çıkarılmaz. Diş plağı ve tartar, dişleri çevreleyen kemik iltihabı da dahil olmak üzere periodontal hastalığa neden olur. Tartar kaya gibi sertleşebilir, yalnızca diş hekimi veya diş hekimliğinde özel araçlar ile çıkarılabilir. Yılda en az bir kez hijyenik bir temizleme prosedürü uygulayın. Diş hekimleriniz diş koşullarınız için uygun sıklıkta size tavsiyelerde bulunabilir.


Diş telleri için çok yaşlı olduğumuzu düşünüyoruz

Birçok kişi, dişlerini yalnızca gençlerin tel takılarak düzeltileceğini düşünüyor. Yetişkin olduklarında tel takmak için çok geç olduğunu düşünüyorlar. Ancak bu yanlıştır. Güzel bir gülümseme, tedavinin ana sebebi değildir. Eğer dişleriniz kopmuşsa, boşluklara ve çürümeye neden olabilir. Eğer tel takmaktan utanırsanız, daima dişlerin arka tarafına yerleştirilen görünmez telleri seçebilirsiniz. Bir ortodontiste randevu almaktan çekinmeyin.


Çiğneme sadece ağzımızın bir tarafındadır

Çiğneme işlemi kendini temizleyen özelliklere sahiptir. Dolayısıyla, ağzınızın sadece bir tarafında yiyecek çiğnersen, genellikle oynamadığınız tarafta oyuklara ve çürümelere neden olabilir. Bunun dışında, ağzın bir tarafında yiyecek çiğneme, o tarafta kalın ve güçlü kaslara neden olur. Yüzün her iki tarafındaki kaslar asimetrik hale gelir. Sonunda, ağrıya ve hatta işitme sorunlarına neden olabilir. Yemek yediğinizde dikkat edin ve ağzınızın her iki yanında yiyeceklerinizi çiğneme deneyin. Meyve ve sebzeler gibi katı yiyecekler yemeyi unutmayın. Dişlerinizi daha güçlü hale getirecektir.


Çocuklarımıza dişlerini doğru bir şekilde bakımını öğretmiyoruz

Bazı ebeveynler, süt dişlerinin uygun bakımını yaptırmaya gerek olmadığını düşünürler çünkü bunlar geçicitir. Ancak bir çocuk doğru ve yanlış olan şey hakkında bilgi sahibi olmalıdır, çünkü dişler değişecek, ancak alışkanlık kalacaktır. Diş fırçalama işlemi en az 3 dakika sürmelidir ve fırça yukarı ve aşağı hareket ettirilmelidir. 

Çocuk kalıcı dişleri, yetişkin dişler kadar güçlü değildir. Ayrıca öğütücü dişlerindeki oluklar (çatlaklar) daha derindir, bu nedenle yiyecek parçacıklarının fırçalanması o kadar kolay değildir. Çocuğunuza dişlerini dikkatli bir şekilde fırçalamalarını öğretin. 

Kaynak
  diş bakımı, sağlık

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...