Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

19.10.2017     12:29:09

Uyurken Vücudumuzda Neler Oluyor?

Uykunun kollarına düştüğünüzde vücudunuza gelen en ilginç şey ve bilinçli zihninizin birkaç saatliğine kapanmasına neden olan durumları nelerdir inceleyelim.

Kaslarınız felçlidir

Hepsinin en derin uykusu olan REM (Hızlı Göz Hareketi) uykusuna girdiğinizde kaslarınız tamamen felçlidir ve geçici olarak hareket etmek imkansızdır. Uyandıktan sonra bu felce birkaç saniye veya dakika devam ettiği bir uyku bozukluğu vardır. Bu korkutucu felç duygusu uyanık olduktan sonra gözlerini açtıklarında narkolepsi olan kişilerde yaşanır.

Gözleriniz çok hızlı hareket eder

Uykunun tüm evreleri vücudunuzu ve beyninizi sağlıklı ve rahat tutmak için belirli bir amaca hizmet eder. Beş aşamalı uyku; her biri bir öncekinden daha derindir ve beş aşamadan geçtiğimizde döngü tekrar başlar. Sonuncusu (REM) en aktif olanıdır ve uykuya dalınca yaklaşık 60 veya 90 dakika sonra başlar. Bu aşamada, gözleriniz farkında olmadan arka arkaya ileri geri hareket eder, çünkü zihniniz hayal ettiğinize odaklanır.

Bir büyüme hormonu salınır

İnsan büyüme hormonu olarak bilinen HGH hormonu, kemiklerin, kaslarınızın ve dokularınızın yeniden oluşmasına izin vermekten sorumludur. Uyurken, bu maddenin üretimi vücudunuzun her yerine aktive edilir. Yaraların iyileşmesine ve hücrenin yenilenmesine katkıda bulunur. Genç olduğumuzda, bu hormon büyümeyi arttırır ve vücutta birçok etkiye sahiptir. Bu nedenle, biz uyurken daha uzun büyüyebiliriz.

Boğazınız daralır

Uyurken, uyanıkken boğazını tutan kaslar açılır ve gırtlak boyutları azalır. Bu, derin horlamanın nedenlerinden biridir. Burun tıkanıklığı gibi başka katkıda bulunan faktörler olmasına rağmen, boğazın sıkılaştırılması, bazı insanlar uyurken rahatsız edici sesler ile çok alakalıdır.

Dişlerini kıvırıyorsun

Bu fenomene bruksizim denir. Herkes başına gelmez, ancak bazı insanlar dişlerini öğütmeden sonra güçlü çene ağrısı ile uyanabilirler. Bruksizm, çenede yanlış hizalanmanın sonucu olarak oluşan morfolojik bir kökene sahip olabilir. Aynı zamanda psikolojik de olabilir gün boyunca biriken duygusal gerilim ve stresin serbest bırakılmasının bir yolu. Bununla birlikte, çalışmalar bazı insanların neden hiç bu deneyimi yaşamadığını henüz tespit etmeyi başaramamışken diğerleri kırık dişler ve ağrılı çenelerle sonuçlanmıştır.

Cinsel uyarılma yaşarsınız

Hem kadınlar hem erkekler uyku sırasında cinsel uyarılma yaşarlar. Bu fenomen uykunun hızlı göz hareketi aşamasında beyin aktivitesinin zirveye çıkmasıdır, bu da beyninizin daha fazla oksijene ve dolayısıyla daha hızlı bir kan akışına ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. İkincisinde artış, cinsel hormonların aktivasyonuyla sonuçlanan en samimi olanları da içeren vücudunuzdaki her organı etkiler.

Beyniniz birikmiş bilgileri serbest bırakır ve hikayeler oluşturur

Hayallerimizin oluşma biçimi hâlâ bilimsel bir gizem olarak kalmaktadır. Bugün, beynimizin, günlük yaşamlarımızda bulunan anılardan ve derin bilinçaltı materyalimizden hayaller kurduğunu biliyoruz. Böylece, son deneyimler yıllarca depoladığımız bilgilerle birleşiyor: anılar, travmalar, duygular, gizemli ve bazen de saçma hayaller yaratmak için. Bununla birlikte, aklımızın gece neden belli yerlere gittiğini veya neden belirli anıları, renkleri, sesleri, sahneleri veya insanları seçtiğini belirlemek mümkün değildir. Bilimin büyük ilerlemelerine rağmen, rüyalar henüz çözülmemiş olan büyük bir bulmaca olmaya devam ediyor.

Ani patlamaları duyabiliyorsun

Patlayan kafa sendromu nadir görülen bir fenomendir ancak ortaya çıkabilir. Sana bir şey olursa, uyandığınız yüksek bir patlama gibi hissedersiniz ve yüksek korku ve sıkıntı yaşarsınız, ancak gerçekte dış dünyada hiçbir şey olmamıştır. Bu sendromdan mustarip olanlar, başlarının patladiklarını ya da silah sesi gibi yüksek bir ses duyduklarını düşünüyorlar. Fiziksel bir ağrıya neden olmaz ancak ciddi psikolojik etkilere sahip olabilir.

Beyin kendinizi onarır ve inceler