Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

03.01.2018     13:34:05

Stresle Nasıl Baş Edilir?

Abraham J. Twerski bir bir röportajın da, stresle nasıl baş edilebileceğiyle ilgili tecrübesini şu hikaye ile anlatmış.

Stres ve stresi nasıl görmemiz gerektiği hakkında size söylemek istediğim bir şey var. Bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü pek çok insan derslerimden hatırladıkları bir şeyin de bu olduğunu söylüyorlar.

Bir dişçinin ofisine gönderilmiştim ve "Istakozlar nasıl büyür?" isimli bir makaleye göz gezdiriyordum. Istakozların nasıl büyüdüğü umrumda değildi fakat ilgimi çekmişti. Makale, ıstakozun sert bir kabuk içinde yaşayan narin, yumuşak bir hayvan olduğunu söylüyordu. Bu sert kabuk genişlemiyor, peki bu ıstakoz nasıl büyüyebiliyor? Istakoz büyüdükçe bu kabuk onu sıkıştırıyor ve ıstakoz kendini baskı altında ve rahatsız hissediyor. Kendini avcı balıklardan korumak için bir kaya oluşumunun altına giriyor, kabuğunu çıkartıp atıyor ve yeni bir tanesini üretiyor. Zamanla büyüdükçe kabuk rahatsız bir hal alıyor, tekrar kayanın altına giriyor ve ıstakoz bunu birçok kez tekrarlıyor.

Istakozun büyümesine imkan sağlayan tetikleyici onun rahatsızlık duymasıdır. Eğer ıstakozların doktorları olsaydı hiç bir zaman büyüyemezlerdi. Çünkü ıstakoz rahatsız hisseder hissetmez doktora giderdi ve kabuğunu hiçbi zaman çıkartıp atmazdı. Bence stresli zamanların ayrıca büyümenin bir işareti olan zamanlar olduğunun farkına varmamış gerekiyor. Eğer zorlukları uygun şekilde kullanırsak, zorluklar aracılığıyla büyüyebiliriz.


  stres

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...