Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

10.02.2018     14:16:42

Virüsleri, Mantar Enfeksiyonlarını ve Bakteri öldüren Tek Üründür

Arıların sindirim enzimini, bitkiler tarafından üretilen reçineli maddelerle karıştırmak, propolis adlı bir yapışkan madde oluşturur . Arılar, kendilerini korumak ve kovanlarını ve petek balonlarını temizlemek için propolis'e ihtiyaç duyuyorlar, ancak insanlar tıbbi amaçlar için kullanabiliyorlar.


Propolis, bizler için binlerce yıldır bilinmesine rağmen, modern tıp halen yararlı özelliklerini ortaya çıkarma aşamasındadır. En çok çeşitli şekillerde tüketilebilir: çiğnenebilir, süte eklenebilir (öksürük belirtilerini hafifletmek için harika bir yoldur) iç veya dış tentür şeklinde kullanılabilir.


Oral propolis tentürü tüketimi, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, iltihaplanmayı azaltmaya ve aynı zamanda bir antioksidan olarak işlev görmeye yardımcı olur. Propolis harici olarak kullanıldığında yararların büyüklüğü azalır, dezenfekte edebilir ve iyileştirebilir, cildi tekrar canlandırabilir, anestezi yapabilir ve mantar enfeksiyonlarını öldürebilir.


Doktorlar bademcik iltihabı, farenjit, sinüzit, otitis, trakeit, bronşit ve pnömoniyi tedavi etmek ve birçok viral enfeksiyonu (grip, herpes) ortadan kaldırmak için birçok farklı durum ve hastalık için propolis önerir. Ayrıca her türlü diş problemi, jinekolojide ve mide hastalıklarının üstesinden gelmeye yardımcı olmak için de kullanılır.


% 10'luk bir propolis tentürü çoğunlukla tıbbi amaçlı uygulanır. İlaç mağazalarından çok az miktarda satın alınabilir (küçük bir 25 ml'lik şişe uzun süre kullanılabilir), ancak kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Propolis nasıl kullanılır

  1. Bademcik iltihabı ve farenjit, 1:10 oranında sodyum klorid ile seyreltildi tentür gargara.
  2. Diş hastalıkları durumunda ağzınızı çalkalamak için aynı konsantrasyonu kullanın.
  3. Sinüzit ve diğer sinüs enfeksiyonları, burun yıkamak için yukarıda açıklanan aynı çözümü kullanın.
  4. Otit, kulak içine tentürüyle doymuş pamuklu yün bir parça yerleştirin. Bir çocuğun prosedürünü yerine getiriyorsanız, tenteyi 1:1 oranında sıcak suyla inceltmeniz gerekir. Yetişkinler için, toparlanıncaya kadar her kulağa iki damla% 5 tentür uygulaması da mümkündür.
  5. Solunum yolları hastalıklarının tedavisinde propolis tentürünün solunması kullanılabilir. Bir damla tentürü 5 ml sodyum klorüre ekleyin, sonra solüsyonu bir soluma cihazına aktarın.
  6. Genel tonik, süt veya su ile bir kaşık içinde tentürü 15-20 damla çözülür ve yemekten önce 30 dakika sonra içilir.
  7. Gastrik hastalıkların tedavisine yardımcı olmak için, 15-20 damla tentürü 100 ml sıcak suda çözün ve yemekten 30 dakika önce için.
  8. Hasarlı cildi, yaraları, uçukları ve mantar enfeksiyonunun neden olduğu oluşumları engellemek için inceltilmiş tentürü bir losyon/merhem olarak uygulayın veya bir bandajla sarın.

Herhangi bir hastalığın kesin teşhisini elde etmek için önceden bir doktora danışmanız ve propolis tedavisi için doğru tavsiyede bulunmanız gerektiğini unutmayın.

Propolis, arılar tarafından üretilen ürünlere alerjik kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Çocuklar, hamile kadınlar ve sürücüler, alkol bazlı propolis tentürlerinin oral kullanımı (bu durumlarda sadece harici olarak kullanılmalıdır) önlemelidir. Alerjik reaksiyon riski yüksek olması nedeniyle üç yaşından küçük çocuklara propolis bazlı ürünler verilmemelidir.

Kaynak
  propolis, arı, bal, virüs, grip, sağlık, enfeksiyon, bakteri

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...