Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

13.02.2018     09:03:44

Tarihsel Figürler Filmlerde Gördüğümüz Gibi mi?

Bir aktör tarafından canlandırılan tarihsel bir figürün gerçek hayatlarıyla benzer olduğunu merak ettiniz mi? Bazen en ufak detay bile tarihsel bir figürün önemini ve tarihteki rollerini değiştirebilir, böylece onları tamamen farklı bir kişiye dönüştürür. Bazen yönetmenlerin bazı tarihsel figürlerin görünüşleri ya da kişiliklerinin tarihsel kesinliği ile ilgili sorunları olduğunu kabul ediyoruz. Bununla birlikte, olağanüstü tarihi karakterleri oynayanların yetenekli oyunculuğu ve takımın profesyonellikleri bu filmi büyük bir başarı haline getirebilir.

300 Spartalı filminde Rodrigo Santoro'nun canlandırdığı , 1. Serhas

Pers kralı Xerxes I'in tarihsel portresi çok belirsizdir. Bazı tarihçiler, dar görüşlü, zayıf ve kibirli bir hükümdar olduğunu, bazıları ise akıllı ve deneyimli bir savaşçı olduğunu düşünüyor. Filmde, Xerxes'in bu iki tasvirini birleştirmeye karar verdikleri görülüyor. En ufak benzerlik bile yok, yönetmen çok fantastik düşünmüş olmalı.


Colin Farrell'in canlandırdığı Makedon Alexander III (Büyük İskender), 'Alexander'Eleştirmenler bu filmde birkaç ciddi tarihsel hatayı fark ettiler. Artı, Alexander'ın Colin Farrell tarafından canlandırdığı görüntü, orijinalden biraz farklı, değil mi?


Robert Pattinson'ın canlandırdığı Küçük Ashes'teki genç Salvador Dali

Pattinson gerçekte genç Dali'ye benzemekle birlikte, aktör büyük, eksantrik ve dahi sanatçının imajını yaratmak için elinden geleni yaptı.


300 Spartalı filminde Gerard Butler'ın canlandırdığı Kral Leonidas

Tarihçiler, Sparta kralının, Leonidas'ın, hükümdarlığının 10 yıl boyunca gerçekten dikkate değer bir şey yapmadığını ve yalnızca Thermopylae savaşında kahramanca öldüğünü söylüyor. Böylece yönetmen daha tarihsel açıdan doğru bir film hazırlamayı planlıyorsa, kral Leonidas öyle cesur ve epik olarak tasvir edilmemelidir.


Gladyatör, İmparator Commodus, Joaquin Phoenix tarafından canlandırılmıştır

Joaquin Phoenix tarihi prototipine benzemiyor. Buna ek olarak, film Roma devlet adamının biyografisi ile ilgili bazı yanlışlıklar da önermektedir. Gerçek Commodus neredeyse 13 yıldır Roma'yı yönetirken, filmde yaklaşık iki yıldır hüküm sürüyor. Üstelik imparator Commodus, gladyatör savaşlarına katıldı, ancak hayatını veya sağlığını tehlikeye atmadı.


William Wallace, 'Braveheart'  Mel Gibson'ın canlandırdığı

'Braveheart' on Akademi Ödülüne aday gösterildi ve beş ödül aldı. Bununla birlikte, tarihçiler hala bazı dramatik tarihsel hatalar bulmuşlardır. Örneğin, Gibson'un karakterinden farklı olarak, gerçek Sir William Wallace İskoç şövalyesi ve soylu bir aileden geldi. 


Joan of Arc'in, Milla Jovovich'in canlandırdığı

Luc Besson'un ayrıntılara olan özverisine rağmen Joan'ın filmdeki görünüşü oldukça tartışmalıydı. Ancak Milla Jovovich bu filmde şaşırtıcıydı.


Clive Owen'ın canlandırdığı Kral Arthur 

Bu filmdeki ünvan karakteri, efsanevi İngiliz liderlerden çok farklı görünüyor. Buna ek olarak, eleştirmenlere göre, film tarihsel hatalarla doludur.


Monica Bellucci'nin canlandırdığı Kleopatra 'Asterix & Obelix: Mission Cleopatra'

Kleopatra, Roma diktatörü Julius Caesar ve halefi Mark Antony'nin kalbini kolayca kazandı. Bu yüzden Ptolemaios Krallı son firavununun son derece güzel olduğuna inanılıyor. Ama gerçek şu ki, Kleopatra küçüktü ve çekici değildi. İronik olarak, sadece güzellikler - Vivien Leigh, Sophia Loren, Elizabeth Taylor ve Monica Bellucci - bu tarihi figürün canlandırma şansı buldu.

Kaynak
  tarihsel filmler, tarih, tarihi liderler, karakterler, figürler

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...