Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

10.04.2018     20:27:03

Diş Çürüklerini Engellemenin Basit Yolları

Dişleriniz, vücudunuzun herhangi bir parçası gibi dikkat ve özenli bakım gerektirir. Eğer diş hekiminizi ziyaret etmek istemiyorsanız diş çürümesini önlemek için bu uygulamaları deneyebilirsiniz. Doktorlar bazı basit diyet değişiklikleri ile mükemmel diş hijyenini birleştirecek tavsiyelerde bulunuyor.

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek ve sağlıklı bir diyete geçmek, hedefiniz ne olursa olsun her zaman sağlığınızı artırmanıza yardımcı olur. Yeme alışkanlıklarnızda bir değişiklik aslında diş çürümelerine tersine çevirebilir. Şeker bakımından zengin ürünlerin tüketiminin diş çürümesine yol açtığını ve fitik asitin kalsiyum emilimini engelleyebileceğini zaten biliyoruz. Ancak, yeme alışkanlıklarınızı değiştirirseniz, bu tür sorunlarla karşılaşmayabilirsiniz.

Kemiklerin ve dişlerin ana yapı bileşeni kalsiyumdur. Her gün doğal süt ürünleri tüketebilirsiniz (süt, yoğurt  ve peynir).

Şekersiz içecekler içebilirsiniz. Alkollü içecekler, meyve suları ve gazlı içecekleri tüketmekten kaçının. Su, meyve ve şekersiz çay deneyebilirsiniz.


Şekersiz sakız çiğneyin

Alaycı gelebilir ancak çiğnediğiniz şekersiz sakız aslında diş çürümelerini önlemenize yardımcı olabilir. Çoğu şekersiz sakız, doğal bir tatlandırıcı olan ksilitol adı verilen bir bileşen içerir. Gıdaların aksine, ksilitol ağzınızda bakteri üremesine yol açmaz. Ayrıca, çiğnediğinizde, ağzınız yiyecek kalıntılarını doğal olarak yıkatan tükürük ile doldurulur.


Diş fırçanızı düzenli olarak temizleyin ve değiştirin

Dişlerimizi temizlemek için kullandığımız en önemli araç diş fırçasıdır. Bununla birlikte doğru diş fırçasını seçmekte önemlidir.

Daima küçük veya orta boy bir fırça seçin. Yemekten sonra yiyeceklerin saklanabileceği azı dişlerinin çatlaklarına ulaşabildiğinden emin olun.

Diş fırçanız için kapakl kullanmayın çünkü bunlar mikroorganizmaları ve bakterileri barındırırlar. Bunun yerine, her kullanımdan sonra fırçanızı suyla durulayın ve havayla kurutun. Ve fekal bakterilerin üzerine çıkabileceğinden fırçanızı tuvaletinizle aynı odada bırakmayın.

Diş fırçanızı düzenli olarak değiştirin çünkü kılları zamanla ve kullanımla birlikte kötüleşir. 


Temel diş bakımı rutinini takip edin

Aşırı tavsiye gibi gelebilir ama gerçekten işe yarıyor. Uluslararası Diş Sağlığı Derneği , yetişkinlerin neredeyse yüzde 42'si kendi ağız bakımına sadece bir diş fırçası kullanın. Bazen dişhekimliği hizmetimizin doğru olmadığını veya değişiklik gerektirdiğini fark etmiyoruz . Dişlerinizi erken çürümeden korumak istiyorsanız, sabahları ve yatmadan önce diş bakımı rutininizde aşağıdaki adımları uygulayın.

  • Dişlerinizi günde en az iki kez 2 dakika fırçalayın. Dişlerinizin tüm yüzeylerini fırçalamaya çalışın ve en uzak köşelere kadar.
  • Dişlerinizin arasında kalan yiyecekleri çıkarmak için diş ipi kullanın ve orada sıkışmış mikroplara ulaşmaya çalışın.
  • Gargara yapın, antibakteriyel etkiye sahiptir ve ağzınızda kalan bakteriden kurtulmanıza yardımcı olur.


Düzenli temizlik için diş hekiminizi ziyaret edin

Diş hekimine düzenli ziyaretlerin en keyifli olmadığını biliyoruz ama bir sorunu önlemek, tedavi etmekten daha iyidir. Dişlerinizi ne kadar iyi fırçalayıp fırçaladığınız önemli değil, her zaman zor durumlar ortaya çıkabilir.

Bir diş hekimi diş plağının ve tartarın çıkarılması için dişlerinizin arkasındaki ve önündeki diş eti çizgisinin yakınından temizleyecektir. Düzenli temizlik, boşluklara karşı mücadelede çok önemli bir adımdır. Birçok insan, daha sonra temizlik yapmanın ve dişlerinin güzel pürüzsüz hissinin tadını çıkardığını söylüyor. En az yılda bir veya iki kez randevu aldığınızdan emin olun.


Diyetinize takviyeleri ve vitaminleri ekleyin

Diş plağıyla savaşmanıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz bir şey daha var. Vitaminler, dişlerinizin sağlığını korumak için gereklidir.

Tükürük oluşumunu teşvik etmek için, meyveler, fındık ve sebzeler gibi lif bakımından zengin yiyecekler tüketmeniz gerekir. En iyileri elma, muz, Brüksel lahanası ve bezelye.

Bütün tahıl yiyeceklerini çok fazla B vitamini ve demir içerirler. Ayrıca, tam tahıllar kalsiyum emilimine yardımcı olan ve dişlerinizi güçlendiren bir mineral olan magnezyum içerir.

Yemeklerden daha fazla D vitamini almak istiyorsanız deniz ürünlerini daha sık yiyin. Somon, ringa balığı, konserve ton balığı ve sardalye, D vitamini için büyük bir kaynaktır.


Hindistan cevizi yağını deneyin

Dişlerinizi doğal olarak çürümeye karşı korumak için Hindistan cevizi yağını deneyebilirsiniz. Yağ bakterileri dişinizi iyileştirir. Sadece tükürüğünüze kadar 20 dakika boyunca ağzınıza bir çorba kaşığı hindistan cevizi yağı alın çiğneyin ve çıkartın. Çok basit ama çok etkili!

Kaynak
  diş sağlığı, diş bakımı, diş temizliği, diş çürüğü, sağlık, ağız sağlığı

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...