Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

11.04.2018     11:43:09

Dünyadaki 11 Otantik Sokak Yemeği

Seyahat etmenin en iyi parçalarından biri, yerel yemekleri tatmaktır. Her ülkenin sunabileceği çok özel bir şey vardır ve her zaman o gerçek deneyimi ararız. Pahalı ve şık restoranlara bağlı kalmaya gerek yoktur çünkü sokak yemekleri kesinlikle en uygun fiyatlı ve lezzetli yemekleri temsil eder.

Türkiye'de Döner Kebap

Döner kebap kısaca döner, 18. yüzyıla ait Osmanlı seyahat kitaplarında belirtildiği gibi, et dikey yerine yatay bir yığında pişirildi, cağ kebabı gibi. 1970'lerde ise Türk göçmenler tarafından Berlin'de tanınmaya başlanmıştır. O zamandan beri, Almanya'nın ve Avrupa'nın en popüler sokak gıdalarından biri haline gelmiştir. İçerdiği malzemeler, dikey dönen bir şişte, yavaşça kavrulmuş dilimlenmiş kuzu, sığır eti veya tavuk eti kullanılarak servis edilir.


Hindistan'da Masala Dosa

Hint mutfağı o kadar lezzetli ki dünyanın her yerinde biliniyor. Bu özel yemek sadece Hindistan'ın güney eyaletlerinde popülerdi ama şimdi ülkenin hemen hemen her yerinde ve denizaşırı ülkelerde çok yaygın. Tipik masala dosa pirinç, tuz, bitkisel yağ, siyah gram, yeşil biberler, köri yaprakları, hardal tohumu, çemen tohumu, patates, soğan ve zerdeçal ile yapılır.


Almanya'da Currywurst

Bu yemeğin 1949 yılında Berlin'de Herta Heuwer tarafından Almanya'daki İngiliz askerlerinden elde ettiği ketçap ve köri tozunu karıştırmaya karar verdiğinde icat edildiğine inanılıyor. Baharat karışımını ızgarada domuz sosisi üzerine döktü ve sokakta satmaya başladı. Bu ucuz ama dolgulu atıştırmalık, yıkık kenti yeniden inşa eden inşaat işçileri arasında gerçekten popüler oldu. Günümüzde hemen hemen her Alman şehrinde bulunabilir.


Tayland'da Pad Thai

Pad thai,  2011 yılında CNN Go tarafından derlenen “Dünyanın en lezzetli 50 yemeği” anketinde 5 numarada yer almaktadır. Temel olarak tofu, yumurta, balık sosu, kurutulmuş karides, sarımsak, demirhindi küspesi, hurma şekeri ile hazırlanan tavada kızartılmış pirinç erişteleri, acı biber dilimleri, kireç dilimleri ve doğranmış kavrulmuş fıstık ile servis edilir (içerikler değişebilir). Pad Thai, savaş ve seller nedeniyle Tayland'ın pirinç sıkıntısı çekmesiyle II. Dünya Savaşı sırasında ortaya çıktı. Pirinç tüketimini azaltmak için Tayland Başbakanı, insanları erişte yemeye teşvik etti. Şimdi Tayland'daki ana sokak yemeği.


Japonya'daki Sashimi

Bu Japon inceliği, Japonya'nın dışında bile oldukça ünlü. Ancak, bunun en iyi deneyimini yalnızca Japonya'da alabilirsiniz. Sadece gözünüzün önünde büyük bir balığı kesen ve doğrudan size hizmet eden bir şef hayal edin. Sashimi, ince parçalara dilimlenmiş çiğ balıktır ve şef, görünüşünü vurgulamak için farklı balıkları farklı kalınlıklarda keser. Sashimi'nin en popüler malzemeleri arasında somon, ton balığı, kirpi balığı (fugu), kalamar ve karides bulunur.


İtalya'da Arancini

“Küçük portakal” olarak tercüme edilen bu İtalyan yemeğinin portakallarla ilgisi yok. İsim şekli ve renginden türetilmiştir. Bunlar temel olarak ekmek kırıntıları ile kaplanmış pirinç topları yağda kızartarak yapılıyor. Genellikle domates sosu, mozzarella ve bezelye ile doldurulur. Arancini, 10. yüzyılda Sicilya'da, daha sonra Arap egemenliğinde ve bugün, Sicilya'daki Palermo, Siracusa ve Trapani şehirlerinde yerel halkın ekmek ya da makarna yemediği Santa Lucia ziyafetleri için geleneksel bir besindir. 1646'da Santa Lucia'nın bir tahıl tedarik gemisinin gelişini anmak ve ciddi bir kıtlığı rahatlatmak için yapılır. Ayrıca İtalya'nın hemen hemen her bölgesinde bir parmak yemeği olarak da servis edilir.


Kanada'da Poutin

Bu Quebec eyaletinden gelen Kanadalı bir yemektir, patates kızartması ve peynir loru ile yapılır ve kahverengi bir sos ile servis edilir. Poutin 1950'lerin sonlarındaki Center-du-Québec bölgesinde ortaya çıktı. Bölgede birkaç restoran, yemeğin mucidi olduğunu iddia ediyor, ancak herhangi bir fikir birliği mevcut değil. Tüm Kanada'da neredeyse bir kültürel marka ve abur cubur haline gelmiştir.


Rusya'da Pirozhki

Pirozhki “pirog” kelimesinin Rusça “pie” kelimesinden gelmektedir. Kelimenin kökeni eski Rus “pir” (“şölen”) gelir ve bu da herhangi bir bayram ve kutlamanın pirozhki yemeyi içermesi gerektiğini gösterir. Bu küçük turtalar artık ülkede, genellikle küçük kafeterya ve dükkanlarda satılıyor. Doldurma et, balık ve yumurtadan sebze ve meyvelere kadar her şey olabilir.


Çin'de Tavuk Pençeleri

Çin'deki insanların tavuk ayağı yemesi garip gelebilir. Ancak, sağlıkları için iyi olduğuna ve israfı azalttığına inanırlar. Diğer ülkelerde sık sık karşılaşmayacağınız tipik bir Çin sokak yemeği. Tatlandırıcılar, genellikle turşu biber veya barbekü sosu eklenebilir. Tuzlanabilir veya kızartılabilir, ancak her zaman baharatlıdır. Yemek, Çin'in her yerinde gerçekten popüler ve birçok caddede cam pencerelerin arkasında gösterilen ayakları görebilirsiniz.


Portekiz'deki Pastel De Nata

Pastel De Nata, 18. yüzyılda Katolik rahipler tarafından yaratıldı. O zamanlar çok miktarda yumurta akı, mantoda giysilerin toplanması için kullanıldı. Keşişler, kek ve hamur işlerini yapmak için artık yumurta sarısını kullandılar ve bu da bu yemeğin kaynağı oldu. Şeker ve tereyağlı bu yumurtalı tart şimdi Portekiz'de ünlü bir sokak yemeği.


Peru'da Ceviche

Peru'nun “ulusal mirasının” bir parçası olaran, aynı zamanda onuruna ilan edilen bir tatil günü var. Klasik tarif, taze sıkılmış limon veya acı portakal suyu, dilimlenmiş soğan, biber, tuz ve karabiber ile marine edilmiş çiğ balık parçaları içerir.

En sevdiğiniz sokak yemeği hangisi? Cevaplarınızı bizimle paylaşmanızı isteriz!

Kaynak
  dünyada sokak yemekleri

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...