Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

03.05.2018     16:22:38

55 Bin Yıl Boyunca Modern Uygarlığı Bilmeyen Kabile

İnsanlar her zaman alışılmamış toprakları ve kültürleri keşfetmeye heveslidir. Bununla birlikte, hiç kimsenin cesaret edemediği veya ziyaret etme hakkına sahip olmadığı, yalıtılmış bir adada yaşayan bir kabile var.

Hint Okyanusu'ndaki Andaman Adalarından biri olan Kuzey Sentinel Adası'nın, saldırgan bir Sentinelese kabilesi yaşadığı için ziyaret edilmesi yasaktır. Bu kabile, yabancılarla tüm temaslara direnir ve adalarına yaklaşmaya cesaret eden herkese saldırır. Ancak, bu yeri ziyaret etmek sadece meraklı gezginler için tehlikeli olmayabilir. Adalılar modern hastalıklara karşı bağışık değildirler, bu yüzden dışarıdan gelenlerle temas, bütün Sentinelese kabilesini trajik bir şekilde silebilir.

Hindistan hükümeti kabile ile temas kurmaya istekliydi. İlk ve muhtemelen tek dostça iletişim, kabileyi ve diğer hediyeleri taşıyan adanın kabileye olan inancını kazanma umuduyla gelen bilgin TN Pandit tarafından 1991 yılında kurulmuştur. İlk kez, adalılar ziyaretçileri yaysız selamladılar.

Ancak, bu seferden kısa bir süre sonra yetkililer diğer tüm görevleri durdurmaya karar verdiler. Kabilenin, modern uygarlığın müdahalesi olmadan sağlıklı ve gelişmekte olduğu sonucuna vardılar.

Bu gizemli kabile ile temas kurulacaksa, söylemek zor. Şimdilik, kabilenin kimsenin müdahalesi olmadan daha iyi olduğu anlaşılıyor. Daha ilginç gerçekleri öğrenmek için videoyu izleyin.

İzole bir adada yaşayan, kimsenin cesaret edemediği ve ziyaret etme hakkına sahip olmayan bir yer

Kuzey Sentinel Adası Hint Okyanusu'nda bulunan Andaman Adaları biridir

Ziyaret etmek yasaktır Sentinelese kabilesinin yaşadığı yerde düşman olarak görülürsünüz

Bu kabile, yabancılarla tüm temaslara direnir ve adalarına yaklaşmaya cesaret eden herkese saldırır

Ancak, bu yeri ziyaret etmek sadece meraklı gezginler için tehlikeli olmayabilir

Adalılar modern hastalıklara karşı bağışık değildirler, bu yüzden dışarıdan gelenlerle temas tüm Sentinelese kabilesini trajik bir şekilde silebilir

İlk ve muhtemelen tek dostça iletişim 1991 yılında bilim adamı Pandit tarafından kuruldu

Ancak, bu seferden kısa bir süre sonra yetkililer diğer tüm görevleri durdurmaya karar verdiler

Yetkililer, kabilenin modern uygarlığın müdahalesi olmaksızın sağlıklı ve gelişmekte olduğu sonucuna vardılar

2004 yılında Tsunami'den sonra birkaç kontrol yapıldı ve yetkililer kabilenin sağlıklı olduğunu ve herhangi bir şekilde acı çekmediğini açıkladı

Gizemli kabileyi görmek için videoyu izleyin

Kaynak
  ilkel kabile, Sentinel adası kabilesi, Hint okyonusu, Andaman adaları, medeniyet görmeyen kabile

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...