Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

18.08.2018     16:07:17

Uyandıktan Hemen Sonra Su İçtiğinizde Ne olur?

Su sadece hayatta kalmak için, vücudunuzu sağlıklı tutmak için her gün gereklidir. Bireyler günün farklı saatlerinde kendilerini su içmeyi tercih eder, ancak sıcak bir günde serinletici bir soğuk kahve ya da meyve suyu gibi bir şey yokken, hiçbir şey su etkisi göstermez. Gerçek şu ki, ortalama insan vücudu% 60 sudan oluşur. Sabah uyandığınızda bir bardak su tüketirseniz fayda sağlar. Su, sodyum ve kafeinsizdir vücudunuzu nemlendirmek için mükemmel bir yoldur. İşte sabahları aç karnına içme suyunun faydaları.

En uygun sabah saatleri

Pek çok şey yemekle birlikte su içerken iyi bir şey olsa da, belirli şekillerde de kötü olabilir. Yemek yerken su içerseniz, sindirim enzimlerini veya meyve sularını nötralize edebilir ve mideyi rahatsız edebilir. Su içmek için ideal zaman, mideniz tamamen boş ve sindirimi etkilemeyecek şekilde sabah ilk iştir.

Mide asiditesini azaltır

Mide ekşimesi geçirdiğinizde, midede yüksek düzeyde asitlik olduğu ve reflü etkisinin mide yanmasına veya mide reflüsüne neden olduğu anlamına gelir. Geceleri vücudunuzdaki ana hidroklorik asit kaynağı gece boyunca midenizde üretilir. Gıda, bu asidi sulandırır çünkü asit yiyecekleri parçalamak için gereklidir, ancak yiyecek olmadığı zaman ve asit seviyeleri normalden daha yüksekse, sabahları mide ekşimesi geçirirsiniz. Su daha sonra midede asitlik seviyesini azaltır.

Bağırsak hareketini geliştirir

Sabah ilk olarak su içerseniz bu durum bağırsak hareketini kolaylaştırabilir. Kabızlık genellikle vücudumuzda su olmadığında oluşur. Tüketen su, sindirilmeyen gıdaların parçalanmasına yardımcı olur ve bu da atık sürecinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Kabızlığı önlemek için su için.

Vücut sıvısının dengesini korur

Su, vücut sıvısının dengesini korumaya yardımcı olur. Vücudun% 60'ı su içerdiğinden, vücuttaki farklı sıvılar arasında bir denge olması önemlidir. Bu da, vücuttaki besinlerin daha iyi dolaşımını, sindirimini, emilimini sağlar. Ayrıca, daha az su içtiğinizde azalan tükürük üretimi ile sonuçlanır. Vücut sıvı olmadan iyi işleyemez ve su eksik olduğunuda, bu susama hissini tetikler.

Akşamdan kalmayı önleyebilir

Alkol bir diüretik olduğundan, suyu daha hızlı kaybedebilir ve ağzınızı kurutabilir ve sabahları başınızı ağrıtır. Su içtiğiniz taktirde bu gibi nedenlerle daha az karşılaşırsınız.

Metabolizmayı hızlandırır

Sabah ilk olarak su içmek metabolizmayı % 25 oranında artırabilir. Bu, yiyeceklerin daha iyi sindirilmesi ve kilo kaybına yardımcı olan kalorilerin verimli yanması anlamına gelir.

Bağışıklığı artırır

Kalktığınız zaman ilk olarak su içmeyi alışkanlık haline getirirseniz,  vücudunuzdaki enfeksiyonlarla mücadele için bağışıklığınız artacaktır.

Toksinlerin giderilmesinde yardımcı olur

Sabahları içtiğiniz su, vücuttan toksinleri atmanıza yardımcı olacaktır. Böylece su bedeni detoksifiye eder. Aslında, bakteri idrar yoluyla vücuttan dışarı atılır idrar enfeksiyonları ile savaşta etkili olduğu kanıtlanmıştır, Böylece daha fazla su, bakterileri temizlemek için daha fazla işemek anlamına gelir.

Migreni önler

Su veya dehidrasyon eksikliği migren ve baş ağrısına neden olabilir. Sabahtan başlayarak aralıklarla su içerseniz bu tür sorunların oluşmasını engelleyebilirsiniz.

İştah açar

Su, bir yemekten sonra sizi doyurabilse de, özellikle sabahları ilk kez içtiğinizde aç hissetmenizi sağlayabilir. Su sağlıklı bir bağırsak hareketine yardımcı olduğu için, mideniz boş kalacaktır ve bu da size iyi bir kahvaltı yapmak için aç hissetmenizi sağlar. Ağır bir öğle yemeğinizin olması gerekmediği ve yetişkinler için ılımlı bir atıştırmanın yeterli olabileceği anlamına gelir. 

Su bir kolon temizleyicisidir

Sabahları aç karnına içme suyu, kolonda biriken çamurları temizler ve besin maddelerinin emilimini kolaylaştırır.

Su hastalık riskini önler ve azaltır

İçme suyu hastalık riskini azaltır. Su tedavisi aslında yüksek tansiyon, gastrit, kabızlık ve diyabet gibi hastalıkların yönetiminde kullanılabilir. Aç karnına soğuk su yerine ılık su içmek en iyisidir. Bu vücudunuzu detoksifiye eder.

Kaynak
  su, içme suyunun faydaları, su içmenin faydaları

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...