Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

30.10.2019     12:47:28    
20. Yüzyılda Ölüme Mahkum Edilen En Genç İnsan

Stephen King, The Green Mile (Yeşil Yol) adlı kitabını yazmak için ilham olduğu bu üzücü olay 1999 yılında sinemaya da uyarlamıştır. George Stinney Jr., ABD'de 20. yüzyılda ölüme mahkum edilen en genç insandı.

George Stinney Jr.

George Stinney Jr Elektrikli sandalye tarafından idam edildiğinde sadece 14 yaşındaydı. Duruşması sırasında, infaz gününe kadar masum olduğunu iddia ederek her zaman elinde bir İncil taşıyordu. 11 yaşındaki Betty ve 7 yaşındaki Mary olmak üzere iki beyaz kızı öldürmekle suçlandı, o esnada gencin ailesiyle birlikte ikamet ettiği evin yakınında bulunuyordu.

O sırasda tüm jüri üyeleri beyazdı. Duruşma sadece 2 saat sürdü ve ceza 10 dakika sonra gerçekleşti. İnfazdan önce George, ebeveynlerini görmeden 81 gün geçirdi. Şehirden 80 km uzakta, yalnız bir hücreye hapsolmuştu. Ebeveynlerinin veya bir avukatını görmesine izin verilmedi.

The Green Mile (Yeşil Yol)

5,380 volt ile elektrik idam edilmişti
70 yıl sonra, masumiyeti nihayet Güney Carolina’daki bir yargıç tarafından kanıtlandı. İki kızın öldürüldüğü ray, 19.07 kilogramdan daha ağırdı. Bu nedenle, Stinney'in onu kaldırabilmesi imkansızdı, iki kızı öldürecek kadar sert vurması imkansızdı. Çocuk masumdu, birisi sadece siyah olduğu için onu suçlayacak her şeyi bir araya getirmişti.

  the green mile, yeşil yol, stephan king, george stinney, abd


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...