Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

03.10.2018     08:40:43

Sonunda İnanmak İstediğimiz Gerçekler

Kural olarak, bir şeyin doğru olup olmadığını düşünmüyoruz. İddiaya göre, süt kemikleriniz için yararlıdır ve Everest Dağı dünyanın en yüksek dağıdır. Eğer hala bu şeylere inanıyorsan gerçeği öğrenmenin zamanı geldi.

Süt kemiklerimiz için faydalıdır

Reklamlar, süt ürünlerinin kemiklerimiz için gerçekten önemli olan büyük bir kalsiyum kaynağı olduğunu iddia ediyor. Ancak sütte bulunan kalsiyum  kemik kırılmalarına engel olmaz.

Harvard Üniversitesi'nden bilim adamları , genellikle süt ürünleri tüketmeyen ülkelerdeki insanların bu tür ürünleri düzenli olarak tüketenlerden daha az kırılmalarla karşılaştığını gördüler. Yani kemiklerinizi güçlendirmek istiyorsanız büyük miktarda süt içmenin anlamı yoktur. Sardalya ve somon, fasulye, badem ve incirden kalsiyum alabilirsiniz.


Eğer koşarsan, her gün koşmalısınBilim adamların yaptığı araştırmalar sonucunda günlük yapılan koşuların sağlığımıza zarar verebileceğini, sağlıklı ve formda olmak isteyenler için tamamen işe yaramayacağını gördüler.

Çok fazla koşmak kalp hastalığına, yüksek tansiyona, Alzheimer hastalığına ve erken yaşlanmaya yol açabilir. Eğer koşmayı seviyorsanız, yaklaşık 8 km hızla ilerlemeniz önerilir. Genel olarak, haftada 3-4 kez, toplam 30 km mesafe ile çalışmak daha iyidir.


Bir kara delik aslında bir deliktirBazı insanlar kara deliklerin delik olduğunu düşünür . Aslında, bunlar yerçekiminin o kadar çok çekildiği ve uzayın bile dışarı çıkamadığı uzay nesneleridir. Sadece teleskoplar kara delikler bulabilir ve insanların kara deliklere yakın olan yıldızların diğer yıldızlardan nasıl farklı hareket ettiklerini görmelerine yardımcı olabilir.


Mars kırmızıdırBirçok insan Mars'ın kızıl gezegen olduğunu düşünüyor. 1970'lerde Nasa'nın Viking 1 gemisi, gezegene dokunan ve birkaç fotoğraf çeken ilk uzay aracı oldu. İlk görüntüler mavi bir gökyüzü olduğunu, pembe bir gökyüzü olmadığını ortaya çıkardı. NASA muhtemelen sadece gezegenin daha düşmanca görünmesini istedi . Bugün NASA, Mars'ın bazı bölümlerinin aslında mavi ve gri olduğunu itiraf ediyor.


Everest Dağı, dünyanın en yüksek dağıdırKuşkusuz birçok insan Everest Dağı'nın en yüksek dağ olduğunu düşünüyor. Çünkü deniz seviyesinden en yüksek seviyeye sahiptir. Dağların toplam yüksekliğini düşünürsek, Everest en yüksek zirve değildir. Hawaii'de bulunan bir yanardağ olan Mauna Kea 9.999 km yüksekliktedir ve tabanı deniz seviyesinin yaklaşık 5.800 km altındadır.


Sahara, dünyanın en büyük çölüdürEn büyük çölün nerede olduğunu sorarsanız, muhtemelen “Sahara!” cevabını alırsınız. Aslında bu bir hatadır. Bir çöl hakkında düşündüğümüzde, genellikle inanılmaz miktarlarda kumlu, cansız, aşırı sıcak bir alan hayal ediyoruz. Ancak  çöl, çok az yağış alan bir yerdir. Bu durumda, Antarktika dünyanın en büyük çölüdür.

Bu makaleyi okumadan önce hangi efsanenin doğru olduğunu düşünüyorsun?

Kaynak
  doğru bildiğimiz yanlışlar, gerçekler, ilginç bilgiler

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...