Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

05.11.2019     17:19:12    
Organların Yenilenmesi

Bilim adamları, vücuttaki organların yaşlanma sürecini aydınlattı. Göz ve beyin dışında kalan tüm organlar kendini yenileyebiliyor ve böylece vücudumuz hayat boyu 10 yaşın altında kalmayı başarabiliyor.

İngiltere’de yayınlanan Daily Mail gazetesinin haberine göre bu durumun nedeni, hücrelerin yenilenmesi yani eski hücrelerin yerini yeni hücrelerin alması olarak açıklanıyor. Ancak bu “kalıcı gençlik” durumundan nasibini alamayan şanssız organlar da yok değil. Beyin, gözler ve sinir sistemi kendini yenileyemiyor.Beyinde; koku alma ve öğrenme merkezleri haricindeki diğer hücreler, tıpkı tam anlamıyla oluşumunu tamamladıktan sonra yenilenemeyen sinir sistemi ve kornea haricinde yenilenemeyen gözler gibi, yaşlanmaya karşı direnemiyor.

Kalp kendini 20 yılda yeniliyor

Kalp kendini 20 yılda yeniliyor

Yıllarca kalbi oluşturan hücrelerin doğduktan sonra değişmediği sanıldı. Ancak New York Üniversitesi’nden Dr. Piero Anversa tersini ispatlamayı başardı. Kalbin kendini yenilediğini belirten Anversa bunun en az 20 yıl aldığını kaydetti.


Saçlar kendisini 3-6 yılda yeniliyor

Saçlar kendisini 3-6 yılda yeniliyor

Yaklaşık 100 bin adet olan saçların her bir teli ayda 1.25 santimetre uzuyor. Dolayısıyla saçların kaç yaşında olduğu da saçın uzunluğuna göre değişiyor.


Mide duvarı kendisini 3-5 günde yeniliyor

Mide duvarı kendisini 3-5 günde yeniliyor

Midedeki asit karşısında hücrelerin dirençli olmadığını belirten İsveç-Karolinska Enstitüsü’nden Jonas Frisen, hücrelerin 3 ila 5 gün arasında yenilendiğini vurguladı. Ancak nikotin, hücrelerin yenilenmesini ağırlaştırıyor.


Bağırsak kensini 2-5 günde yeniliyor

Bağırsak kensini 2-5 günde yeniliyor

Midede olduğu gibi bağırsaklarda da hücrelerin zor şartlar altında olduğunu söyleyen İsveçli Dr. Frisen bu hücrelerin hızla yenilendiklerini ve bu sürenin 2 ila 5 gün arasında değiştiğini ifade etti.


İskelet sistemi kendisini 10 yılda yeniliyor

İskelet sistemi kendisini 10 yılda yeniliyor

İskelet de vücudun sürekli kendini yenileyen bölümlerinden biri. Kemiklerin 10 yılda bir tam anlamıyla kendini yenilediği tahmin ediliyor.


Dil kendisini 10 günde yeniliyor

Dil kendisini 10 günde yeniliyor

Tat moleküllerini sinirler yoluyla beyne ileten dilde bulunan 10 bin tomurcuğun her birinde 50 hücre bulunuyor. Bu hücreler her 10 günde bir kendini yeniliyor.


Karaciğer kendisini 6 ayda yeniliyor

Karaciğer kendisini 6 ayda yeniliyor

Yağ, protein, şeker ve kan yapımı için gerekli olan maddeleri depolayan karaciğer vücudun en güçlü organlarından biri. İngiltere Karaciğer Vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre karaciğerin kendini yenileme süresi 6 ay.


Akciğer kendisini 1 yılda yeniliyor

Akciğer kendisini 1 yılda yeniliyor

Akciğerde hücreler farklı periyotlarda yenileniyor. Bu da havanın temizliğine, sigara içilip içilmemesine göre değişiyor. Yenilenme süresi ise altı ayla bir yıl arasında…


Gözler yenilenemiyor

Gözler yenilenemiyor

Gözler, kornea tabakası haricinde kendini yenileme özelliğine sahip değil. Zaman geçip yaş ilerledikçe gözleriniz de sizinle birlikte yaşlanıyor. Aynı şekilde beyin hücreleri de kendini yenileyemiyor ve yaşlanıyor.

Organlarımız hangi saatlerde yenileniyor?
Yaşam şeklimizi de bu saatlere göre düzenlediğimiz takdirde bu yenilenmeye katkıda bulunabilirsiniz. Örneğin akşam saat 11 de uyumazsak, saat 11 de kendini yenilemeye başlayan safra kesesi bu görevini yapamaz, ve ertesi günü yeterli performansta çalışamaz. Bununla birlikte göz altındaki torbalar ve şişkinlikler safra kesesinde çamur veya taş olduğunun bir belirtisi olabilir. Bunun için en az haftada 3 gece saat 11 de uyumamız gereklidir.

 • 23 – 01 arası : Safra Kesesi
 • 01 – 03 arası : Karaciğer
 • 03 – 05 arası: Akciğer
 • 05 – 07 arası : Kalın bağırsak
 • 07 – 09 arası : Mide
 • 09 – 11 arası : Dalak, Pankreas
 • 11 -13 arası : Kalp
 • 13 -15 arası : İnce bağırsak
 • 15 -17 arası : Mesane
 • 17 -19 arası : Böbrek
 • 19 -21 arası : Kalp Kası
 • 21-23 arası : Bedenin Isıtılması

  organlarımız, organ, organlarımız hangi saatlerde yenileniyor, organların yenilenmesi


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...