Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

04.10.2018     11:21:52

20 Yıl Sonra Hint Plajı'na Geri Dönüyoruz

İnsanoğlunun gezegenimizde yaşayan diğer türlere dayattığı acının hepimiz farkındayız. Doğa tahribatı, aşırı sömürü, iklim değişikliği ve istilacı türlerin piyasaya sürülmesi, hızla altıncı 'kitlesel yok oluşa' dönüşmesine katkıda bulundu. Peki ya bu hasarı bir şekilde başarıyla geri alabilirsek ve nesli tükenmekte olan türlerin toparlanmasını sağlayabilirsek ne olurdu? Bu büyük bir soru olsa da, deniz kaplumbağalarının hikayesi bize iyimserlik için bir sebep verebilir.


Deniz kaplumbağaları, 100 milyon yıldan uzun bir süredir okyanusları dolaştırıyorlardı, ancak insanların yaşam alanlarına tecavüz etmeye başladıkları için ciddi şekilde zorlandılar. Yuvalama sahalarındaki kirlilik yüzünden ve kaza sonucu balıkçıların kullandığı sayısız ağ ve kancaya kazara karıştılar ve yok olmaya başladılar.
Bununla birlikte, dünya çapında farklı yerlerde bulunan 299 yuvalama alanı üzerinde yapılan son bir çalışma, deniz kaplumbağası yuvalarında önemli bir artış olduğunu göstermiştir. Bu, bu muhteşem hayvanların sayısının yok olma eşiğinden kayda değer bir geri dönüş olduğunun göstermektedir. Özellikle araştırma ekibi, geri dönüş için muhtemel neden olarak koruma çabalarını örnek gösterdi.Deniz kaplumbağaları 1970'lerde savunmasız olarak kabul edildi ve onları korumak için ABD ve Meksika'da yasalar çıkartıldı. O zamandan beri koruma çabaları hızlandı. WWF, kaplumbağalar tarafından yutulma olasılığı daha düşük olan dairesel balık kancaları ve kaplumbağaların güvenli bir şekilde kaçmasına olanak tanıyan özel olarak tasarlanmış karides ağları sunarak yol gösteriyor. Bu önlemler, kaplumbağa ölümlerini %90'a kadar azaltıyor. Büyük bir plaj temizliğinin en güzel örneği, Hindistan'ın Mumbai şehrinde bulunan Versova plajından gelmektedir. Dökme çöplük zemini, plastikten ve diğer çöplerden arta kalan bir beldede, adanmış gönüllülerin sıkı çalışması sayesinde, kaplumbağaların güvenli bir şekilde yuvalandığı güzel bir sahil şeridine dönüştürülmüştür. Bu çaba, Avrupalıların ve dünyanın en büyük plaj temizleme projesi olarak adlandırılan ve 85 haftada 5 milyon kilogramlık bir plastik çıkarılmasının başlatılmasıyla ilgilenen, çevreci Afroz Şah'ın öncülüğünde yapılmıştır. Ayrıca, ilk kaplumbağa yavrularını bizzat koruyabilmişti. Onlarca yıldır Versova sahilinden denize giriyorlar. “Okyanusa doğru yürürken onları gördüğümde gözyaşlarımı tutamıyorum” dedi. Şu anda temiz olduğu için mutluluk duyorum. Düzenli temizlemelerle yerdeki durum değişiyor. Bir roster sistemi üzerinde 30.000 okul çocuğumuz var ve hafta sonları düzenli olarak temizlik yapan yaklaşık 500 gönüllü var. Yakın zamanda, sahili temizlemek için 6000 gönüllü eklendi”


Bu olumlu girişimlere rağmen, deniz kaplumbağaları henüz ormandan uzak değil. Sadece bu hafta, 300'den fazla deniz kaplumbağası Meksika'nın batısındaki ölü balık ağlarında takılarak öldü. Yedi tür deniz kaplumbağasından altı tanesi hala son derece savunmasız olarak kabul edilmektedir, bu nedenle koruma çabaları meyve vermeye başladığında bu güzel canlıların sonsuza dek okyanuslarımızdan kaldığından emin olmak için yapacak çok işimiz vardır. Deniz kaplumbağaları, 100 milyon yıldan uzun bir süredir okyanusları dolaşıyorlar, ancak insanlar tabiatı katletmeye başladıklarından bu yana ciddi şekilde zorlanıyorlar.


Plaj şu anda böyle görünüyor. Bir gönüllü, Bored Panda'ya şunları söyledi: “Bir roster sistemine 30.000 civarında okul çocuğumuz ve hafta sonları düzenli olarak temizlik yapan yaklaşık 500 gönüllü var.


Kaynak: https://www.boredpanda.com/sea-turtles-conservation-comeback/
  deniz kaplumbağaları, kirlilik, çevre temizliği, çöp temizliği, temiz doğa, plajlar, Hindistan, Mumbai, çevre kirliliği, gönüllü temizlik, plaj temizliği

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...