Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

03.12.2019     18:27:45    
Sovyet Yüzücü Shavarsh Karapetyan'ın Kahramanlıkları

11 dünya rekoru kırmış, 17 kez Dünya ve 13 kez Avrupa yüzme şampiyonu olmuş Ermeni asıllı Sovyet yüzücü Shavarsh Karapetyan.


16 eylül 1976'da Erivan'da günlük koşusunu yaparken bir otobüsün baraj duvarını yıkarak göle düştüğünü görür. Tereddüt etmeden göle dalan Karapetyan, ayakları ile otobüsün arka camını kırar ve yaklaşık 20 dakika içerisinde 35-40’ar saniyelik periyodlarla 10 metreye dalış yaparak 30'a yakın yolcuyu çıkarır. Ancak 20 yolcu hayatta kalabilmiştir. Cam kesikleri nedeniyle kanına bulaşan şehrin kanalizasyon atıkları kendisini komaya sokar, doktorlar umudu keser ancak 46 günlük koma sonrasında kendine gelir. Zatürreye de yakalanan Karapetyan'ın ne yazık ki spor yaşamı sona ermiştir. Hastaneden çıktığında yaptığı açıklamada “Çok fazla dalış yapamayacağımı biliyordum, bu sebeple hata yapmamam gerektiğini de. Aşağısı çok karanlıktı ve ben hiçbir şey göremiyordum. O sıra bir yolcu yerine bir koltuk çıkarmışım. Koltuk yerine birini daha kurtarabilirdim. Hala o koltuk rüyalarıma giriyor" diyerek üzüntüsünü dile getirmişti.


Karapetyan'ın kahramanlığı sadece bu olay değil, yüzme okuluna giderken şoförün uçuruma sürdüğü araca son anda müdahale edip kendisiyle beraber 30 kişinin hayatını kurtarıyor. Ayrıca 1985 yılında bir yangında, yanan binaya dalan Karapetyan, birçok insan hayatını kurtarmıştır. Kendisi ciddi yanıklar sebebiyle uzun süre hastanede yatmak zorunda kalmıştır. Kahramanlığı uzun süre gizli tutulsa da bir raporun ardından olay ortaya çıkar ve Unesco'nun 'Fair Play' ödülünü alır. İsmi ise keşfedilen bir gezegene verilir. Karapetyan, birçok onur madalyası da kazanmıştır.


Başarılı sporculuk hayatı ve yaptığı büyük kahramanlıklarının ardından daha basit bir hayat yaşamak için 1993 yılında Moskova'da ayakkabı dükkanı açar. Yaptığı kahramanlık hiçbir zaman unutlamayan Karapetyan'a Sochi Olimpiyatlar'ında olimpiyat meşalesini taşıma onuru da verildi.

  sovyet yüzücü Shavarsh Karapetyan


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...