Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

19.05.2020     01:02:37    
Bu Garip İşaret Hayatımıza Nasıl Girdi

Dijital çağ ile hayatımıza çok fazla kavram ve sembol girdi. Mektup, artık bir iletişim aracı değil, nostaljik bir şey oldu, yerini eposta aldı. Haliyle yeni iletişim adreslerimiz de bir satıra düştü ve bu adreslerin vazgeçilmez sembolü de “@ (at)” işareti oldu. Ancak tarihi, epostadan yüzlerce yıl eskiye uzanıyor.

@ işareti

Yazılı tarihine baktığımızda, "@" ilk olarak 16.yy'da Floransalı bir tüccarın yazdığı bir mektupta karşımıza çıkıyor. "Her biri" anlamına gelen işaret, ölçü birimi başına gelen tutar veya birimi ifade ediyordu. Örneğin “her biri 20 TL'den 20 kasa” yerine “20 kasa @ 20 TL” şeklinde listeyi kısaltıp standartlaştırdılar. Yakın tarihlerde farklı kullanımları da oldu @ işaretinin. Günümüzdeki kullanımı, bilgisayarlar arası yazışmanın mucidi Ray Tomlinson tarafından 1971 yılında kullanılması ile ortaya çıktı. Eposta adreslerinin standardını belirlerken, sunucuları adresten ayırmak için az kullanılan bir karakter aradı ve "@" üzerinde karar kıldı. Sosyal medyanın da hayatımıza girmesi ile birlikte bu işareti, birilerinden bahsederken veya onların dikkatini çekmeye çalıştığımızda kullanmaya başladık.

Siz de şimdi bir @ işareti koyun ve Boyutsuzluk ile henüz tanışmamış bir arkadaşınızı etiketleyin. Böylece daha fazla meraklı insana ulaşmamıza yardımcı olun.

Kaynak: The Guardian / Smithsonian Mag

  et işareti, @ işareti


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...