Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

10.06.2020     10:11:32    
Coğrafi olarak istila etmesi en zor ülke hangisidir?

8 Haziran 1949'da George Orwell'in “1984”i kitabı ilk kez yayınlandı. Geçmiş, zaman çizelgemizde olduğundan farklı bir şekilde ortaya çıkmış olsaydı, geleceğin nasıl olacağını anlatan bir kitaptı.

Dünya çapında bir nükleer savaştan sonra, üç totaliter “süper” ortaya çıktı:

1984 dünya haritası

Bu zaman çizelgesinde, müttefik Normandiya işgali başarısız oluyor…

  • Sovyetler bunun yerine “İşçi Devrimi”ni yaymaya karar vermeden önce Nazi Almanya'sını yendiler ve tüm Avrupa'yı fethetmeye devam ettiler. “Özgür Dünya”da ki insanlar komünizmden ekstra korkarlar.
  • ABD ve İngiltere müttefiki, Amerika bir güvenlik önlemi olarak güneye doğru genişliyor (Japonya'nın anakaraya ulaşması veya Komünizmin Güney Amerika'ya ulaşması durumunda), taç aynı nedenlerle eski İngiliz bölgelerini yeniden satın alıyor.
  • Japon İmparatorluğu Asya'nın çoğunu fethediyor, ancak bir Çin-Maoist Devrimi devriliyor ve onun yerine Komünist bir rejim (Sovyet Komünizmine düşmanca) uyguluyor.
  • Birbirlerinden nefret ettiklerini unutmayın…

Nükleer savaş * filan filan * çaresizlik * filan filan * acil durum * filan filan * nefret ve böylece 1984 dünyası gerçeğe dönüşüyor…

“Oligarşik Kolektivizmin Teorisi ve Uygulaması” na (kitapta yer alan bir kitap) göre:

“Üç süper durumun hiçbiri, diğer ikisi tarafından bile birlikte kesin olarak ele geçirilemezdi.

Çok eşit eşleşiyorlar ve doğal savunmaları çok zorlu. Avrasya, geniş kara alanları, Okyanusya Atlantik ve Pasifik genişliği ile Eastasia, sakinlerinin doğurganlığı ve çalışkanlığı ile korunuyor. ”

Açıkçası Eastasia'yı görmezden gelmek… cevabınız var: işgal etmek en zor ülkeler :


Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri ABD haritası

ABD iki okyanusla çevrilidir. Tüm düşmanları Pasifik ve Atlantik okyanuslarının diğer tarafında. Kimse yüzyıllar boyunca ABD'yi başarılı bir şekilde işgal edemez.

Aslında, hiç kimse muhtemelen ABD Donanmasını yenecek ve daha sonra Amerika'yı istila edecek kadar iyi bir Donanma inşa etmek için paraya sahip değildir (bunun için de üslerini geçmek zorundasınız)


Rusya Federasyonu

Rusya Federasyonu haritası

Sakat Rus kışını görmezden gelmek, Rusya'yı işgal etmek hala zor olurdu. Düşündüğünüz kadar kolay değil. ABD, Sibirya'yı Alaska üzerinden istila edip başkente taşınamadı. Ülke çok büyük ve 9 zaman dilimini geçiyor, eminim ABD Moskova'ya ulaşmadan önce yiyecekleri tükenecek ya da sıkılacak… ve bu da kışı görmezden geliyor…


Avustralya Topluluğu

Avustralya haritası

ABD hakkında söylediklerimi hatırlıyor musunuz? Peki ya Rusya? Her ikisini de Avustralya'ya uygulayın. Esasen hiçbir yerin ortasında ama yine de çok büyük bir ülke… pes et çünkü Avustralya'nın çoğu zaten çöldür, eğer stratejik konumlar orada yer değiştirirse… gerçekten kazanabilir misin? Dener misin?

  Coğrafi olarak istila etmesi en zor ülke hangisidir?


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...