Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

22.12.2018     16:17:54

Bu Zorlu İşleri Görünce Ofis Hayatı Cennet Gibi Gelecek

Şimdiye kadar ki en kötü işin sizde olduğunu düşünüyorsanız, bu makale kesinlikle fikrinizi değiştirmenizi sağlayacaktır.
Kanalizasyon kapağı üretimi, New York City
Hindistan'dan gelen işçiler, New York City için yaklaşık 2.750 rögar kapağı üretmektedir. Bazılarının sahip olduğu tek güvenlik tertibatı güvenlik gözlükleridir. Erimiş metalin sıcaklığı 1100°C - 1400°C'dir. Erimiş metal sıçramaları ciddi yanıklara neden olabilir, bu yüzden bu iş en tehlikelilerinden birisi olarak kabul edilir.


Endonezya'daki kükürt madenciliği
İjen yanardağında bulunan ve yüksekliği 2,5 km olan Volkanın aktif kraterinin içinde sülfürik gölü var. İşçileri ise koruyucu kıyafet ve gaz maskesi takmadan çalışan yerel halktır. Gündüz gece kükürt parçalarını kendi elleriyle ve zararlı maddeleri solumamak için bir mendil kullanarak çıkartıyorlar. Her işçi günde 5 dolardan az para kazanıyor.


Kanal temizleyici, Hindistan
Kimsenin işle ilgili sorumluluklarını kanalizasyon temizleyicileriyle değiştirmek istediğini düşünmüyoruz. Günlük mesaileri 12 saat sürüyor ve tüm vardiyayı kapak içinde geçirerek atık kokusunda nefes alıyorlar. Metal kazıyıcılar ve matkaplar yardımıyla ya da kendi elleriyle atıkları toplayıp sokaklarda atılıyor. Temizleyiciler özel bir donanıma sahip değiller ve genellikle sadece iç çamaşırı giyerek çalışıyorlar. Günde sadece 5 dolar alıyorlar.


Koku testi

Deodorant ve ter önleyici ürünler üreten firmalarda çalışıyorlar. Test edenler, deneklerin koltuk altlarına bir ürün uygulamak ve etkilerini gün boyu değerlendirmek için koltuk altlarını koklamak zorundalar.


Elmas madenciliği, Sierra Leone
Batı Afrika'da bir ülke olan Sierra Leone'deki elmas madenciliği kirli bir iştir. Ülkede çıkarılan elmasların toplam değerinin 320 milyon dolar olduğu bildiriliyor. Ancak işçiler çok fazla bir şey kazanmıyor. Yaklaşık 250 bin kişinin madenci olarak çalıştığı Kono Bölgesi, ülkenin en fakir yerlerinden biri.


Tuz madenciliği, Etiyopya

Danakil Depresyonunda, sıcak havalara rağmen inanılmaz bir şekilde çalışan insanları göreceksiniz. Geleneksel faaliyetlerinden biri tuz madenciliği olan yerde çöldeki sıcaklık 51°C'ye kadar çıkabilir, bu nedenle burası dünyanın en sıcak yerlerinden biri olarak kabul edilir.


Yükseklerde çalışan elektrikçiler

Çinli elektrikçiler, inanılmaz yükseklikte yüksek gerilim hatlarının bakımını yapıyorlar. Güvenlik teçhizatları olmasına rağmen, elektrik çarpması riski çok yüksektir.


Suç mahalli temizleyicileri

Duvarda, yerde, yataktaki kan lekeleri ve hatta cesetleri incelemek zorundadırlar. İşlerinin en zor kısmı kokudur. Polisler ölümden birkaç gün sonra bir ceset bulursa, gaz maskesi bile bu durumdan kurtulmalarına yardımcı olmaz. Bazen cesetler ölümden birkaç ay sonra bulunur, böcek ve kemirgenleri çeker. Kural olarak, işçilerin her şeyi temizlemesi birkaç gün sürer, ancak bir evin veya bir apartmanın çok dağınık olması halinde daha uzun sürebilir.


Sivrisinek testi

Sıtmaya karşı savaşan bilim adamları sıtma sivrisineklerinin alışkanlıklarını incelemektedirler. Brezilyalı bilim adamları kendi güvenliklerini hiçe sayarak sivrisineklere kendi kollarını açarak test ediyorlar.


Bonus: Kuzey Kutbu'ndaki bir yerde sıradan bir iş günü

Kaynak: https://brightside.me/wonder-curiosities/9-jobs-that-are-so-tough-they-make-office-life-seem-like-heaven-666410/
  zorlu meslekler, en zor işler, ofis hayatı, meslek

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...