Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

27.12.2018     09:56:55

Robot Arılar Tarımın Geleceği Olabilir mi?

Amerikan perakende mağazalar zinciri olan Walmart robot arılar için patent başvurusunda bulundu. Bu mega şirketin patenti özellikle “tozlaşma uçaklarını” kapsıyor. Bu küçük robotlar tıpkı arılar gibi davranarak mahsulleri tozlaştırabilecek.


Robot arılar, mahsulleri bulmak için sensörler ve kameralar kullanıyor. Belli bölgelerin etrafında uçacak olan bu dronlar etkili olana kadar tozlaştırma işlemini sağlamak için tasarlanmış.

İşin garibi, Walmart'ın yakın zamanda yapmış olduğu bu tek tarım patenti değil. Ürün hasarından sprey pestisitlerine kadar her şeyi yapacak olan dronlar, 6 Walmart patentinden sadece birisi. Bu robotların tarıma dahil edilmesi ile maliyetlerin azaltılabileceğini ve tarım verimliliğini artırabileceği söyleniyor.


Bu hamle hakkında şaşırtıcı olan şey şudur: neden Walmart?

Perakendeci henüz patentler hakkında yorumda bulunmamış, bu nedenle Walmart'ın tarım uçaklarına olan ani ilgisinin arkasındaki nedenleri yorumlamaya açık. Ancak çoğu Walmart mağazası, şirketin sattığı gıdaların kontrolünü daha fazla ele geçirmek için yaptığını belirtiyor. 

Bal arılarının öldüğünü çoğu zaman duymuşsunuzdur. Bu küçük hayvanlar, tarımın bel kemiği ve yediğimiz yiyeceklerin temelini oluşturuyorlar. Bilim adamları yeni tozlayıcı arayışları için robotlaşma çözümleri bulmak yerine çevresel faktörleri daha iyi duruma getirmek için çalışması daha iyi. Sizce tarım robotları bu işi başarabilir mi?

Kaynak: https://www.weforum.org/agenda/2018/03/autonomous-robot-bees-are-being-patented-by-walmart
  arılar, tozlaşma, teknoloji, robot arılar, tarım, robotlaşma

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...