Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

28.12.2018     08:27:19

Geçmişteki En Tuhaf 10 Moda Akımı

Görünüş insanlar için her zaman önemli olmuştur, ancak bazen moda ya da kültürel gelenekler biraz fazla abartılmış gibi görünmektedir. Bu yazıda, insanların daha çekici hale getirmek için sıra dışı, tuhaf ve bazen de uçuk şeylerden birkaç örnek verdik.

Diş kararması

Hepimizin bildiği gibi, şeker dişlere zarar verebilir. 18. yüzyılda, sadece varlıklı aileler reçel ve şekerli ürünler tüketiyordu. Bu insanlar, dişlerini çürütecek kadar çok şeker yiyerek zengin olduklarını göstermek için kasten dişlerini karartmaya başladılar.


Daha küçük bir bel için kaburgaların çıkarılması

Elbette, bazı kadınlar doğası gereği küçük bir bele sahip oldukları için şanslılar. Yaban arısı modeli bel her zaman çok kadınsı olarak kabul edildi ve Viktorya döneminde normalde korse giymekle elde edilirken, bazı insanların aşırıya giderek birkaç kaburgasını çıkardığı görülüyor.


Sert yakalar

Moda sadece kadınları çeken birşey değil. 19. yüzyılın sonlarında, erkeklerin gömlek yakaları çok yüksek ve sertti, bu her beyefendinin sahip olması gereken giysilerin bir parçasıydı. Büyük bir sorun değil gibi görünebilir, ancak erkeklerin bu yakalar nedeniyle öldüğü kanıtlayan birkaç rapor var.


Üstün saç modelleri

Bazen 70'lerde veya 80'lerde popüler olan bir saç stiline bakarız ve “Gerçekten mi?” deriz. Ancak açık konuşacak olursak, önümüzdeki 50 veya 60 yıl içinde büyüyenler, şu anda popüler olanlar hakkında muhtemelen aynı şeyi söyleyeceklerdir. Ne diyebiliriz, moda.


Lotus ayakları

Çin'de ayak bağlama 10. yüzyılda, İmparator Li Yu'nun dansçı Yao Niang'a ayağını bir ay şeklinde bağlamasını ve ayaklarının üzerinde dans etmesini istediğinde başladı. İmparator öylesine etkilendi ki kısa süre sonra diğer dansçılar İmparatorun dikkatini çekmek için aynı şeyi yapmaya başladılar. Bu ayak bağlanması Çin'de o kadar popüler hale geldi ki 19. yüzyılda, tüm kadınların yüzde 40-50'si ayak bağına bağlıyken, üst sınıf için bu sayı yüzde 100'e yakındı.


Timsah dışkı ile çamur banyosu

Çamurun cilt, eklemler ve kaslar için tedavi edici ve rahatlatıcı olabileceğine inanan birçok insan var, ancak antik Yunanlılar ve Romalılar çok daha aşırıydı. Onlar için en popüler tedavilerden biri çamur ve timsah dışkısı ile sıcak karışımda banyo yapmak oldu. İğrenç olabilir, ama en azından bir sonrakine kıyasla seni daha iyi.


Radyoaktif kozmetikler

Radyumun Marie ve Pierre Curie tarafından keşfedilmesinden sonra dünya, kozmetik, temizleyici, krem, ruj ve hatta diş macunundaki her türlü radyoaktif malzemenin ticari kullanımından  etkilendi. Ürünler, kullanıcılarına "parlak" bir cilt, çok parlak bir yüz ve yaşlanma karşıtı sözleri ile etkili oldu.


Diş beyazlatma için idrar kullanımı

Eski diş hekimleri idrarın sihirli bir diş beyazlatma etkisine sahip olduğuna inanıyorlardı. İdrar, 18. yüzyıl boyunca diş macunu ve ağız yıkama sıvıları için kullanılmıştır. Dürüst olmak gerekirse, idrar bilinen bir temizlik maddesi olan amonyak içeriyor, ama yine de çok iğrenç.


Belladonna

İtalyanca'daki Belladonna “güzel kadın” anlamına gelir ve geçmişte bu çok toksik bitki göz damlası olarak çok özel bir görünüm elde etmek için kullanıldı, damlalar öğrencilere çok çekici olduğu düşünülen dilate bir etki verdi. Daha sonra bilim adamları bu etkinin, göz kaslarındaki reseptörlerin tıkanmasının bir sonucu olduğunu ve sık kullanımın kalıcı körlüğe yol açabileceğini buldular.


Güzellik dövmeleri

Başlangıçta yüzdeki lekeleri veya izleri maskelemek için kullanılıyordu, ancak bir noktada moda oldu ve 18. yüzyılda olmazsa olmaz bir güzellik ve zenginlik sembolü haline geldi. Kumaştan yapılmıştır ve tüm olası şekillerde, küçük kalplerde, yıldızlarda veya rastgele figürinlerde olabilir.

Kaynak: https://brightside.me/wonder-curiosities/10-bizarre-things-people-did-to-look-better-in-the-past-669560/
  moda, geçmiş, diş karması, saç modeli, kadınlar, kozmetik, lotus ayak, belladonna, güzellik dövmeleri

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...