Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

09.01.2019     11:48:06

Çöpten Kurtulmanın Faydalı Bir Yolu

2018 yazında, Avustralya'nın Kwinana şehrinden yetkililer Henley Reserve'e yeni bir filtreleme sistemi kurdular. Bu sistem inanılmaz derecede basit görünüyor. Hem hükümet hem de vatandaşlar bu yöntemi kullanmanın faydalarını gördüler ve olabildiğince memnunlar.


Drenaj borusunun çıkışına döküntüleri tutmaya ve çevreyi kirlenmeye karşı korumaya yardımcı olan bir ağ takılıyor.


Borular, suyu yerleşim yerlerinden doğal alanlara tahliye ediyor. Bu yerlerden gelen çöpler çevreye zarar verebilir. 


Belediye yetkilileri iki ağ kurarak başladılar ve sonuçlarına şaşırdılar, çünkü yeni filtreleme sistemleri birkaç hafta içinde 800 kilodan fazla çöp toplamayı başardı.


Bu nedenle, bu çöp “tuzakları” şehrin her yerine kurmaya ve çevre kirliliğini en aza indirmeye karar verildi. Her ne kadar bu ağların kurulumu ve üretimi para gerektirse de, ileriye dönük önemli maliyet tasarrufu sağladıkları için genel sistem hala oldukça karlı. Örneğin, artık tüm çöpleri elle toplayacak kişiler için ödemek zorunda oldukları işçilik maliyetlerinden tasarruf ediyorlar.Ağlar dolduğunda, kaldırılır ve çöpler özel toplama kamyonlarına konark çöp toplama merkezine taşınır. Orada, geri dönüştürülecek malzemeler bölünür ve daha sonra işleme devam edilir. Sonrasında ağlar drenaj çıkışlarına geri konur. 


Kaynak: http://www.thinkinghumanity.com/2018/12/australia-found-a-simple-and-helpful-way-to-save-water-from-plastic-pollution.html
  drenaj borusuna ağ, çevre kirliliği, plastik atıklar, çöp

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...