Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

10.01.2019     11:26:25

NASA, Mars'ta Yakalanan İlk Sesleri Yayınladı

Cuma günü, NASA'nın InSight Mars lander'ı kızıl gezegenden gelen tarihi sesi yakaladı ve iletti. Arazinin çektiği ses, Mars'ın rüzgarları için tahminen 15 ila 25 km arasında olduğu tahmin ediliyor.


Bilim adamlarının kayalık gezegenlerin oluşumu hakkında daha fazla bilgi edinmesine ve muhtemelen Mars'taki sıvı suyu keşfetmelerine yardımcı olmak için tasarlanan InSight Mars toprakları tarafından çekildi.

Mikrofonlar, temel olarak, bilim adamlarının diğer gezegenlerdeki deneyler sırasında kullanabilecekleri “ekstra bir anlam” dır. 1976'da NASA'nın Viking 1'i Mars yüzeyinin fotoğraflarını çekti. Bugün, kırk yıl sonra, ajans, kızıl gezegenin yüzeyinde yakalanan ilk sesi yayınladı. Ses, ajansın 26 Kasım 'da kırmızı gezegene dokunan InSight Mars topraklarından esiyor.


NASA'nın Jet Propulsion Laboratory'den Bruce Banerdt bir basın bülteninde “Bu sesi yakalamak planlı bir muamele değildi” dedi. “Fakat InSight görevi, Mars'taki hareketi ölçmek ve doğal olarak ses dalgalarının neden olduğu hareketi içeren şeyleri bulmak. Bilim adamları düşük kademeli, gürleyen seslerin 15-25 km rüzgardan kaynaklandığını tahmin ettiler.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine “Başka bir gezegenin yüzeyinde şimdiye kadar kaydedilen ilk sesleri duymak bir ayrıcalık. Harika bir ekibimiz var ve NASA'da her gün inanılmaz şeyler yapıyoruz ”dedi.

Kaynak: https://beyondblindfold.com/nasa-releases-first-sounds-ever-captured-on-mars/
  nasa, mars, ses kaydı, radyo dalgası, insight

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...