Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

21.01.2019     16:11:30

Hayatınızı Aydınlatacak Güzel Kentsel Tasarımlar

Büyük bir şehirde yaşamak sürekli telaş ve stresle doğurur. İşte bu nedenle şehir tasarımcılarının rahat dinlenme alanları yaratmaya ve bu beton ormanlarda farklı kullanışlı gereçler yapmaya çalışıyorlar. Bazıları sanat eserlerine benziyor ve sadece kısa bir süre için sergileniyor, ancak diğerleri kentin önemli bir parçası haline geliyor. En kullanışlı kentsel gelişmelerden bazılarını derledik. Sokaklarda akıllı telefon şarj cihazlarından bizi neşelendirecek banklara kadar. Bu şaheserlerinizden bazılarını şehrinizde görmek isteyeceksiniz.

Manhattan'da bir ödemeli telefon ve kütüphane

Amerikalı mimar John Locke, ödemeli telefonlara bağlı ve serbest kitap pazarları olarak hizmet veren özel raflar yarattı.


Eski yangın hortumları hamaklara döndü

Kopenhag'da, eski yangın hortumlarının ikinci bir ömre sahip olduğunu kanıtlayan vatandaşlar için uygun hamaklar var.


Asfaltta, insanların geçmişe bakmalarını sağlayan bir QR kodu

New York'ta, sokakların 70'li ve 80'li yıllarda nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Sadece bir ok yanında durmanız, QR kodunu taramanız ve akıllı telefonunuzdaki eski şehri gösteren bir resim göreceksiniz.


Bizi neşelendiren banklar

Fotoğraf: https://www.instagram.com/p/BkaysIWAnyV/

Bu “sosyal banklar” Danimarkalı tasarımcı Jeppe Hein tarafından yaratıldı. Onları farklı Avrupa kentlerinde görebilirsiniz. İnsanları hayal güçlerini kullanmaya ve birbirlerine yaklaşmaya teşvik ediyor.


"Çit" kıyafetlik

Bat Yam halkının sokakta kıyafet bırakma alışkanlığı, Hollandalı tasarımcılara ilham verdi ve insanlara ana caddelerde kıyafet alışverişinde bulunmalarını önerdi.


Amsterdam'da plastik atıklardan yapılmış sokak mobilyası parçaları

Raw Studio yeni bir proje başlattı, Şehrinizi Yazdırın! 3D baskı ve atık geri dönüşümünün birleştirilmesi. Sonuç olarak, vatandaşlar serin ve sıradışı banklarda biraz dinlenebilme şansına sahipler.


Montreal'de, müzikal salıncaklar var

Fotoğraf: https://www.instagram.com/p/BjFOM8CjXIO/

21 koltuk var ve her biri kendi sesini üretiyor. Güzel müzik yapmak için insanlar cep telefonlarını indirmeli ve iletişim kurmalı, belli bir hızla ilerlemeye çalışmalılar.


Vatandaşlar bir sandalye kiralayabilir

İnsanlar sadece küçük bir depozito ödüyorlar ve gölgeye geçebilecekleri veya bir mağazanın yanına yerleştirebilecekleri ve kahvelerinin tadını çıkarabilecekleri bir yere sandalyelerini koyuyorlar.


Brooklyn vatandaşları bir çiti, sohbet etmek için bir yer haline getirdi

Sosyal medya siteleri sayesinde, her yaştan insan bu çitin yapımında yer aldı. Tamamlandıktan sonra, bu yeni sanat objesinin en popüler yerlerden biri haline geldiğini görmekten çok heyecanlandılar: Çite bağlı bir tahta var ve herkes bunun üzerine bir mesaj bırakabilir. Geceleri burası genç insanlarla dolu.


Sigarayı at, müzik başlasın

Londra'da Fumo direklerinde, sigarayla mücadeleye yönelik etkileşimli cihazlar var. Ne zaman biri içine sigara atarsa, neşeli bir melodi çalar ve 56 led ampul bir ışık gösterisi oluşturur.


Telefonunuzu hemen sokakta şarj edebilirsiniz

Fotoğraf: https://www.instagram.com/p/BQ64iD_hpr1/

Streetcharge projesi sayesinde, New York City vatandaşlarının telefonlarını şarj etme konusunda endişelenmeleri gerekmez. Batarya biterse, özel şarj direkleri kullanılabilir.


Kopenhag'da sıradışı oyun alanları var

Çocuklar savaş sırasında hasar gören bir gemiyi keşfetmeye, roket pilotu olmaya veya dev bir ahtapotu yenmeye davet edilir.


Rusya'da, vatandaşlar kendi elleriyle bir bank veya bisiklet rafı yapma şansına sahipler

Rus tasarımcılar şehir mobilyaları için insanların istediği gibi birleştirilebilecekleri ayrı detaylar yarattı. Bu bloklar yuvarlak bir tezgah, bisiklet rafı veya gelecekteki bir çiçek yatağı için bir yere dönüştürülebilir.


Aracınız için katlanabilir bir kapak sistemi

GazeBox, aracınız için garaj yerine kullanabileceğiniz tamamen yeni bir kapak sistemi sunuyor. Hava ne olursa olsun, aracınız her zaman korunacaktır.

Kaynak: https://brightside.me/creativity-design/14-cool-urban-designs-that-brightened-citizens-lives-677960/
  şehir planlama, şehir tasarımı, kentsel tasarımlar


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...