Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

26.03.2019     13:21:40

Süper Güçlere Sahip Bitkiler

İnsanları ve hayvanları, filmlerde ve çizgi filmlerde süper güçlere sahip kahramanlar olarak görmeye alışmıştık, ancak şaşırtıcı bir şekilde bitkilerin dünyasında da istisnai niteliklere sahip birkaç tür var ve bu bitkiler inanılmaz boyutlara ulaşabiliyor. Yangınlardan kurtulabilir, tohumlarını muazzam bir kuvvetle atabiliyor ve hatta küçük hayvanları yiyebiliyorlar. 


Ceset çiçeği veya titan arumu

Adı: Amorphophallus titanum veya titan arum

Takma adı: Corpse Flower

Süper güç: Mide bulandırıcı çiçek gücüne sahiptir

Gerçekler: Bitkilerin dünyasında gerçek bir dev, çiçekleri yerden 10 metre yükselebilir. Bu şaşırtıcı bitkinin çiçeklenme zamanı tahmin edilemez.

Yer: Sumatra yağmur ormanlarında.Sandbox ağacı veya Hura crepitans

Adı: Hura Krepleri

Takma adı: Sandbox ağacı

Süper güç: Tohumla meyve patlaması

Gerçekler: Bu ağacın gövdesi, kendini savunması için kullandığı devasa konik sivri uçlardır. Tohumlarını ağaçtan 15 metre uzağa fırlatır.

Yer: Kuzey ve Güney Amerika bölgelerine özgüdür.Corpse Lily veya Rafflesia arnoldii

Adı: Rafflesia arnoldii

Takma adı: Corpse lily

Süper güç: Ağaçların köklerinde büyür

Gerçekler: Gezegendeki bilinen en büyük çiçektir, çapı 1 metreye ulaşır. Rafflesia arnoldii bir parazittir. Köklere veya yapraklara sahip değildir. Ağaçların odunsu gövdeleri üzerinde büyür. Çürüyen et gibi koktuğu bilinir.

Yer: Endonezya veya botanik bahçelerinde bulunur.Kraliçe Victoria's Water Lily veya Victoria amazonica

İsim: Victoria amazonica

Kullanıcı adı: Kraliçe Victoria's Water Lily

Süper güç: 55 kg kadar ağırlıkları taşıyabilir

Gerçekler: Victoria amazonica'nın süper gücü, 2,5 metreden fazla büyüyebilen devasa ve inanılmaz derecede güçlü dairesel yapraklarının içine gizlenmiştir. Yaprakların yivlerine hapsolmuş olan hava, yüzeyde durmalarını ve yüksek miktarda ağırlık tutmalarını sağlar. 

Yer: Bolivya'da yetişir, ancak bazı botanik bahçelerinde yetişmiş olduğunu da görebilirsiniz.Tropikal Sürahi veya Nepenthes

Adı: Nepenthes

Takma adı: Tropikal Sürahi

Süper güç: Böcekleri yakalamak ve sindirmek

Gerçekler: Nepenthees'in sürahi şeklindeki yaprakları pasif tuzak görevi görür. Tuzağın kapağından salınan nektar, daha sonra sürahinin üst kısmından kayan ve altındaki bir sıvı havuzuna düşen böcekleri ve diğer avları çeker. Kurbanlar kaçamayarak boğulur ve sonunda bu etçil bitkinin enzimleri tarafından sindirilirler.

Yer: Madagaskar, Güneydoğu Asya ve Avustralya'da yetişir.Okaliptüs

Adı: Okaliptüs

Süper Güç: Yangında hayatta kalır

Gerçekler: Bu ağaçların yaprakları çok miktarda yanıcı yağ üretir ve yanarken çok fazla enerji üretir. Ateş çoğu orman sakinleri için bir felaket olsa da, Okaliptüs bu felaketi tohumlarını yaymak için kullanır. Ateş, taze döllenmiş toprağa büyük miktarda tohum bırakmasını tetikler. Ağaç ateşe direnir ve yanmış gövdeleri parçalanmak yerine yenilenir.

Yer: Okaliptüs ağaçları, Avustralya’da ve genellikle ABD’de dikilir.

Bitkilerin bu kadar çok sır sakladığını biliyor muydunuz? Bu süper kahramanlardan herhangi birini gerçek hayatta gördünüz mü? Hikayelerinizi ve resimlerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın!

Kaynak: https://brightside.me/wonder-curiosities/8-wondrous-plants-that-have-real-superpowers-699160/
  ilham, yaratıcılık, merak, tropikal bitkiler, süper güçlü bitkiler

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...