Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

26.04.2019     21:13:49

İnsanlar ve Doğa

Brezilyalı fotoğrafçı Sebastián Salgado ve eşi Lelia Deluise Vanik Salgado, tahrip edilmiş ormanı tekrar canlandırmak için 20 yılda 2 milyon ağaç diktiler. 


Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, 1990’dan bu yana neredeyse Güney Afrika’ya eşit büyüklükte bir alan olan dünyadan 129 milyon hektar orman yok oldu. Yaklaşık olarak Panama ülkesine eşit olan bölge her yıl kaybedilir. 

Tüm sera gazı emisyonlarının yüzde 15'i ormansızlaşmadan kaynaklanmaktadır ve tüm bitki ve hayvan türleri kaybolmaktadır. 

Bu büyük çevre felaketiyle mücadele etmek için ne yapılmalı? 

Brezilyalı fotoğrafçı Sebastian Salgado ve karısı Lelia Deluise Vanik Salgado, orman dönüşümü için küçük bir grubun bile ne kadar etkili olabileceğini göstermeye karar verdiler.

Sebastian Salgado, foto muhabirliği alanında birçok büyük ödül kazanan ve yarım düzineden fazla kitap yayınlayan ünlü bir fotoğrafçı. 1990'larda, Brezilya'nın gür tropik ormanlarının kaybolduğunu görünce şok oldu. Karısı her şeyin düzelebileceğine inanıyordu.

Arazinin sadece yüzde 5'i ağaçlarla kaplıydı. Sonra karım bu ormanı canlandırmak için inanılmaz bir fikir ortaya attı. Bunu yapmaya başladığımızda, bütün böcekler, kuşlar ve balıklar tekrar geri döndü ve ağaçların büyümesi sayesinde ben de yeniden doğdum, bu en önemli andı.

Sebastian ve Lelia, 4 milyon fide ekmiş ve ormanı yeniden canlandıran küçük bir kuruluş olan Instituto Terra'yı kurdular. “CO2'yi oksijene dönüştürebilen bir canlı var ve bu bir ağaç. Yerli türde ağaçları olan bir orman kurmalıyız, aynı bitkiyi tohumlandığı yerde toplamalıyız. Aksi takdirde hayvanlar geri dönmeyecek ”dedi. 


Önümüzdeki 20 yılda, orman canlanmaya başladı. Hayvanlar, kuşlar ve böcekler geri döndü. 

Proje, çevreyi doğru yaklaşımla nasıl hızlı bir şekilde geri getirebileceğimizin somut bir örneğini verecek milyonlara ilham verdi. 
  insanlar, doğa, orman yaratma, çevre, ağaç dikmek, ormanlaştırma

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...