Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

12.05.2019     22:43:39

Balinalar ve Yunuslar Nasıl Su İçer?

Bilindiği gibi, bir çok memeli asla karaya çıkmamak üzere deniz de yaşamını sürdürmektedir. Her şeyden önce balinalar ve yunuslar akla geliyor.


Her bir memeli organizma su içmelidir, aksi takdirde hayatta kalamaz. Karasal memeliler gibi deniz de tuzlu su içemez. Bunu yapsalar bile, tuzları vücuttan bol miktarda taze su ile almak zorunda kalacaklar. 

Memeliler, içerisindeki çeşitli tuzların yüksek içeriği nedeniyle deniz suyu içemezler. Örneğin, günlük tuz için insan ihtiyacı yaklaşık 20 gramdır. Tuzun bir kısmı vücut tarafından emilir ve geri kalanı idrarla atılır. 

Böbrekler tuzu çözebilir, ancak bunun için büyük miktarlarda tatlı suya ihtiyaçları var. İki ila üç litre. Deniz suyu vücutta tüketildiğinde, tuzlu su dengesizliği meydana gelir, vücut dehidre olur ve yüksek yükler nedeniyle böbrekler reddedilebilir.

Peki denizlerin ve okyanusların sakinleri ne içiyor?

Doğru cevap hiçbir şeydir. Deniz memelileri hiç su içmezler. Yiyeceklerinden elde ettikleri tatlı su - balık, kalamar, plankton,% 70-80 su. Ek olarak, evrim bu memelilerdeki sıvı kaybının en aza indirgenmesine (özellikle böbreklerin özel yapısından dolayı), dolayısıyla onlardan suya ihtiyaç duyulmamasına neden olmuştur.

Ek olarak, deniz memelileri, kara memelilerinden farklı olarak, vücuttan sıvı terletip kaybetmek zorunda değildir. Ter bezleri prensipte yoktur. Ancak sorunlara yol açabilir. Örneğin, su sıcaklığı değiştiğinde (örneğin, ekvatoru geçerken), balinalar terleme yoluyla vücut sıcaklığını düşüremez ve kendilerini iyi hissetmezler. Bu nedenle, yaşam alanlarının ana alanları suyun sıcaklığının kendilerini rahat hissetmelerini sağlayan kutuplardır.
  deniz hayatı, tatlısu, bilim, su, memeliler, balinalar ve yunuslar nasıl su içer

Reklam

  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...