Hazırlayan: Volkan Düvencioğlu        

09.02.2019     16:35:19

İsviçre'nin Köle Çocukları

Kırmızı yanaklı, basit elbiseli, hiç yorulmadan herkesin yardımına koşan kız çocuğu Heidi, İsviçre'nin toplumsal tarihinde hatırlanmak istenmeyen bir gerçeğin simgesi. Heidi'nin çıplak ayakları bugün çocuklara karşı işlenmiş bir suçun üzerinde koşuyor. Çıplak ayaklar İsviçre'nin bir nevi köle çocuklarını temsil ediyordu.

1860-1974 yılları arasında İsviçre'de çocuk sömürüsünün en feci örneklerinden biri yaşanmıştı. Devlet, kiliseyle işbirliği yaparak bakıma muhtaç çocukları Alplerin eteklerindeki çiftliklere gönderiyordu. Burada çalıştırılan çocuklar "verdingkinder" yani sözleşmeli çocuk olarak adlandırılıyordu.

Bu kimsesiz ve çaresiz çocuklar kiralandıkları çiftliklerde her türlü işe koşturuluyordu. Şehirde kurulan pazarlarda bazen köle gibi satışa çıkarılıyorlardı. Kiralandıkları ailelerin şiddetine, cinsel tacizine maruz kalıyorlardı. Çocuklarını geri almak isteyen aileler hapse atılıyor ya da onlar da çocukları gbi bazı kurumlarda zorla çalıştırılıyordu. Bu şekilde ailelerin üstünde ciddi bir baskı oluşturuluyor ve ısrarcı olmamaları sağlanıyordu.

Yalnızca 1930 yılında 30 bin çocuk bu şekilde köle olarak kullanıldı. İstismara maruz kalan toplam çocuk sayısı ise 100 bini geçti. Bunun bir tür "kölelik sistemi" olduğu idrak edildikten sonra bile İsviçre bir tabu olarak konunun üstünü örttü.


YouTube  Abone Ol
  köle ticareti, isviçrenin çocuk işçileri, kölelik, çocuk işçiler, heidi, verdingkinder, toplumsal tarih, kimsesiz çocuklar, Çocuk


  Bu konudaki görüşlerinizi duymak isteriz...